Dzień Papieża Jana Pawła II

25 października 2021

Dzień Papieża Jana Pawła II to polskie święto obchodzone co roku 16 października, ustanowione w 2005 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi Janowi Pawłowi II.
Równolegle obchodzony jest przez Kościół katolicki w Polsce Dzień Papieski, przypadający w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Od roku 2001 obchodzony jest Dzień Papieski jako wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.
Tegoroczny XXI Dzień Papieski odbywa się pod hasłem ,, Nie lękajcie się ” . Ponadto 22.X Kościół obchodzi wspomnienie św. Jana Pawła II. Zapraszamy do oglądnięcia montażu przygotowanego przez uczniów pod kierunkiem Pani Moniki Szymury:

 Jan Paweł II

 

Jedziemy sobie do Krakowa……

17 października 2021

Kraków, to miejsce chętnie odwiedzane przez wycieczki szkolne. I my wybraliśmy się tam na wycieczkę z klasami 5b i 5c.  Na początek weszliśmy na Wzgórze Wawelskie. Zwiedziliśmy Smoczą Jamę i wysłuchaliśmy legendy o smoku wawelskim. Potem, wędrując plantami, doszliśmy na dziedziniec Collegium Maius – najstarszego Uniwersytetu w Polsce. Przewodnik zaprowadził nas pod okno papieskie, pod którym papież spotykał się z młodzieżą. Weszliśmy też do kościoła franciszkańskiego – zobaczyliśmy wnętrze i słynny witraż Stanisława Wyspiańskiego Bóg Stworzyciel. Podziemia rynku krakowskiego zrobiły na nas niesamowite wrazenie. Po obejrzeniu rekonstrukcji średniowiecznej zabudowy, udaliśmy się na obiad. Na Wawelu zwiedziliśmy katedrę z grobami polskich królów i weszliśmy na dzwonnicę na spotkanie z Dzwonem Zygmunta.

VII TYSKI RAJD Z KSIĄŻKĄ

4 października 2021

30 września czwórka uczniów z  klasy 4a – Agata, Eliza, Szymon i Kacper, reprezentowała naszą szkołę podczas VII Rajdu z Książką.
Tematem tegorocznego Rajdu był „Sport w Tychach”. Wzięliśmy w nim udział  w celu propagowania czytelnictwa, zachęcenia do aktywności fizycznej i umacniania więzi uczniów z Tychami poprzez ukazanie sukcesów sportowych tyszan.
Zadaniem uczestników było zaprezentowanie książki o tematyce sportowej i przygotowanie krótkiej informacji o wybranym sportowcu związanym z naszym miastem. Ponadto uczestnicy zobowiązani byli do odwiedzenia wybranych obiektów sportowych na trasie Rajdu.
Nasi  uczniowie zapoznali się z fragmentami książki o Mariuszu Czerkawskim pt. „Życie na lodzie”. Odwiedziliśmy po drodze siłownie plenerowe i  Stadion Zimowy, by zobaczyć gdzie słynny hokeista uczył się jeździć na łyżwach. Bo właśnie w Tychach Mariusz Czerkawski rozpoczął swoją przygodę z hokejem. Nigdy o Tychach nie zapomniał, nawet jak już został sportową gwiazdą na skale światową.
Metę Rajdu wyznaczono w tyskiej Mediatece, gdzie uczestnicy spotkali się z organizatorami, Panią Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz panem Piotrem Zawadzkim, który przygotował ciekawą prezentację o historii sportu w Tychach. A wszystkim zajęła się Pani Magdalena

GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!

Projekt skierowany  jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Koordynatorem szkolnym w SP 18 jest pan historyk Hadrych Zbigniew.
Więcej o programie można czytać : www.pamiec81.pl

SAMORZĄD SZKOLNY WYBRANY !

29 września 2021

ERASMUS – WITAMY W POLSCE

27 września 2021

Gości witaliśmy chlebem i solą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o realizacji programu, zapraszamy :

https://www.facebook.com/groups/SP18TychyErasmus/

KOZIA ZAGRODA

25 września 2021

21 września uczniowie klasy 3a i 3b wybrali się na wycieczkę do Koziej Zagrody w Brennej  – miejsca, w którym urzeczywistniły się  marzenia właścicieli – aby dzielić się tym, co piękne i niepowtarzalne w tradycyjnej kulturze mieszkańców Beskidu Śląskiego.  Zwiedzali zrekonstruowaną góralską chatę, karmili w zagrodzie  różne zwierzęta gospodarskie, smakowali oparte na starych przepisach dania kuchni góralskiej. Uczniowie spędzali czas w  drewnianej chacie z dwiema izbami. Dolną z tradycyjnym piecem kaflowym i sklepikiem z pamiątkami uzupełnia obszerna piękna weranda. Od wiosny otwierany jest tam ogródek z rekonstrukcją kolyby pasterskiej, stylową wiatą (rekonstrukcja owczarni) z miejscem na ognisko i naturalnym, nawiązującym do szałasu placem zabaw. Uczniowie poznawali  zwyczaje i kulturę górali beskidzkich, skosztowali miejscowych specjałów, a także własnoręcznie przygotowali chleb do pieczenia. Największą atrakcją było karmienie i czyszczenie kóz i małych koźlątek. Pogoda dopisała, uczniowie mogli się wyhasać, a w sklepiku zakupić pamiątki związane z tym regionem. Wrócili do Tychów w dobrych humorach i z pachnącym chlebkiem. Prawie każdy zakupił pięknie zdobiony flet prosty, którego muzyka z pewnością umili niejeden rodzinny wieczór.

mLegitymacja

19 września 2021

Dzięki mLegitymacji możesz zapomnieć o noszeniu tradycyjnego dokumentu. To – zgodnie z prawem – legitymacja szkolna, ale wyświetlana na ekranie Twojego telefonu.
Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień. To ważne! Ten dokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy Twoja szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.
Dane z mLegitymacji możesz okazać tak jak przy użyciu tradycyjnej legitymacji. Możesz również przekazać je użytkownikowi aplikacji mWeryfikator. W ten sposób upoważniona osoba potwierdzi m.in. Twoje imię, nazwisko i wiek. Na ekranie swojego urządzenia zobaczy również Twoje zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Może sprawdzić również ważność Twojej mLegitymacji szkolnej.

więcej czytaj : TU

Nasza szkoła przystąpiła do programu mLegitymacja. Uczniowie szkoły mają możliwość bezpłatnego korzystania z Generatora Zdjęć do mLegitymacji.

Bezpłatny Generator Zdjęć do mLegitymacji umożliwia wykonanie niezbędnego zdjęcia przy pomocy dowolnego smartphona. Wystarczy zrobić zdjęcie, a Generator automatycznie wybieli tło oraz wykadruje zdjęcie tak, żeby spełniało ono wymogi dotyczące zdjęcia do mLegitymacji.

BEZPŁATNY GENERATOR ZDJĘĆ DO mLEGITYMACJI

OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI

18 września 2021

17 września uczniowie klas 7  brali udział w „Osobliwościach Świata Fizyki”, czyli w pokazach eksperymentów wraz z wykładami organizowanymi przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Naukowcy pracujący na co dzień w Instytucie Fizyki przeprowadzali na żywo doświadczenia.
W tym roku dotyczyły one energii i fal. Uczniowie przypomnieli sobie, jakie rodzaje fal wyróżniamy. Wiedzą już, że dzięki nim możemy widzieć, słyszeć, rozmawiać przez telefon, a także badać odległe zakątki kosmosu. Na zajęciach z energii mieli możliwość postrzelać z procy, kuszy, sztucera oraz pistoletu, a także schować się za kocem termicznym i stać się niewidzialnym przed kamerą termowizyjną. Mogli też zobaczyć, jak działa maszyna parowa, i dowiedzieć się, czym jest kołyska Newtona. Przeanalizowali również zmiany energii na torze z kulkami oraz zobaczyli domino z książek wspinające się po schodach. Cykl wycieczek dla klas 7 zorganizowała pani Żaneta Szostek.

DZIEŃ KROPKI

W dniu 15 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy  Dzień Kropki.
Na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali ciekawą zagadkę na temat ostatnich cyfr w potęgowaniu i łączyli kropki.
Drugie zadanie to było rozszyfrowanie wiadomości zapisanej alfabetem Braillea.
Skąd się wziął Dzień Kropki:
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem The Dot czyli Kropka. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braillea. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.
https://liblink.pl/4Z2ygrvVmx

Skip to content