eTWINNING

17 czerwca 2019

W ramach projektu eTwinning uczniowie klasy 6b korespondują z uczniami ze szkoły w Pszczynie. W pierwszej edycji listów wymienili się wiadomościami o swoich miastach.

Obecnie uczniowie kl. 6b postanowili opisać wrażenia z dwudniowej wycieczki
do Wrocławia. W tak krótkim czasie zobaczyli główne atrakcje dolnośląskiej stolicy. Zwiedzili nowoczesny Stadion Wrocław i stary Ostrów Tumski z licznymi zabytkami. Najbardziej podobało im się Afrykarium w zoo, gdzie w tunelu prowadzącym przez wielkie akwarium podziwiali różne gatunki ryb. Duże wrażenie wywołała wizyta w pełnym węży
i żółwi terrarium. Jak wynika z listów największą atrakcją było dla uczniów zdobywanie wiedzy o wodzie w Hydropolis. W pamięci zapadnie wizyta w ogrodzie japońskim, Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym.

W listach szóstoklasiści zachęcają koleżanki i kolegów, aby wybrali się do Wrocławia. Teraz czekamy na lisy z Pszczyny.

 

 

 

 

GOŚCIMY ANITĘ WŁODARCZYK

14 czerwca 2019

Dyrektor i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach mają przyjemność poinformować, że dnia 17 czerwca 2019 roku o godzinie 9.00 na terenie szkoły odbędzie się spotkanie z Mistrzynią Olimpijską Anitą Włodarczyk. Niecodzienna lekcja wychowania fizycznego w ramach programu CAMP Z MISTRZYNIĄ organizowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W zajęciach będą brali udział uczniowie z klas 4, rocznik 2008. Zapraszamy do naszej galerii już w poniedziałek !

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

POŻEGNANIE

ROKU  SZKOLNEGO 2018/2019

ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 19 czerwca 2019 r. (środa)

 

Klasy      VIII      –     godz. 800

Klasy      I-III       –     godz. 915

Klasy     IV-V     –     godz. 1015

Klasy    VI-VII    –    godz. 1115

KOMERS

Ósmoklasiści  zakończyli swój pobyt w naszej szkole z prawdziwym przytupem.14 czerwca, na zorganizowanym przez Rodziców komersie, wszyscy bawili się wyśmienicie. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Piękne kreacje uczennic, eleganccy uczniowie , a przede wszystkim dobre humory sprawiły, że  zabawa była bardzo udana. Muzyka już ucichła, ale nikomu nie chciało się wychodzić ze szkoły, były jeszcze ostatnie pamiątkowe zdjęcia i długie pożegnania.

TYSKIE ŻYWIOŁY

9 czerwca 2019

Warsztaty “Recykling… czyli powrót do natury” zostały wdrożone dla klas pierwszych i drugich przez Pracownię Edukacji Żywej w ramach grantu Gminy Miasta Tychy. W trakcie terenowych warsztatów uczniowie szukali „skarbów przyrodniczych” – badali ślady zwierząt, rozpoznawali gatunki drzew i krzewów. Szkoła nasz położona jest w pobliżu dużego parku i  w lasu, mieliśmy więc poligon doświadczalny niedaleko. Zbieraliśmy też śmieci, które nie znalazły się w koszach dla nich przeznaczonych. Była więc lekcja ekologii. Śmieci przerywają łańcuch życia. Wniosek jest prosty choć jego konsekwencje są dla wielu trudne do przyjęcia.  Las czy ogólniej przyroda jest wobec śmieci i innych form ingerencji w jej porządek bezbronna. Człowiek, wzorując się na przyrodzie, sam musi nauczyć się jak wszystkie swoje śmieci przetworzyć w coś pożytecznego i bezpiecznego dla przyrody. Czasu zostało nam bardzo mało.

SIŁA DOBRA – projekt pomocy pokrzywdzonym

28 maja 2019

SIŁA DOBRA – nazwa dla projektu Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Świadkom w Tychach

Cele:

  • Pomoc prawna – wzmocnienie pozycji osoby pokrzywdzonej przestępstwem w stosunku do sprawców oraz w stosunku do instytucji zaangażowanych na różnym etapie w sprawę.
  • Pomoc psychologiczna – wzrost poczucia własnej wartości wzmocnienie pewności siebie, wyjście z bezradności.
  • Pomoc materialna – pomoc bieżąca mająca na celu złagodzenie skutków przestępstwa.
  • Pomoc osoby pierwszego kontaktu – wyznaczenie adekwatnej ścieżki pomocy dla osoby pokrzywdzonej.

Koordynator
Ewa Węglarz
tel. 694 615 053
Fundacja EX BONO
Telefon do Ośrodka:  574 091361
Dyżur telefoniczny:  574 062 401  czynny całą dobę, oprócz godzin pracy Ośrodka

Poza Okręgowym Ośrodkiem Pomocy Pokrzywdzonym w Tychach powstaną także cztery Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym:

  1. Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
  2. Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym na terenie powiatu mikołowskiego.
  3.  Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym na terenie powiatu mysłowickiego.
  4. Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym na terenie powiatu pszczyńskiego.

Więcej czytaj na : https://www.bierun.pl/main/aktualnosci/Osrodek-Pomocy-Pokrzywdzonym-Przestepstwem-i-Swiadkom/idn:5110

 

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

21 maja uczniowie klas III-VIII naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności językowe podczas konkursu recytatorskiego w języku angielskim pt.: ,, My dream  job”( Praca moich marzeń).

Celem konkursu było poszerzenie umiejętności językowych uczniów, wzmocnienie motywacji do nauki języka angielskiego,  doskonalenie umiejętności prezentacji oraz wykazanie się kreatywnością.   Komisja oceniała: poprawność językową, kulturę słowa, dykcję, barwę i czystość głosu, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Konkurs przygotowała Pani Magdalena Wacławek.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Wyniki konkursu:
Klasy III i IV:
I miejsce: Natalia Ferenc kl. 3a oraz Magdalena Kojdecka kl. 4d
II miejsce: Monika Czekaj kl.4f
III miejsce: Zuzanna Bluszcz kl. 4d
Klasy V i VI:
I miejsce: Tymon Stachura kl.5a
II miejsce: Zuzanna Dyba kl. 5d
III miejsce: Agnieszka Gurgul kl. 5d oraz Maria Konofal kl. 5d
Klasy VII i VIII:
I miejsce: Malwina Goczoł kl. 8a oraz Gabriela Czyż kl. 8c
II miejsce: Mateusz Puchała kl.7a
III miejsce: Nikola Białczak kl. 7c

DZIEŃ OTWARTY

23 maja 2019

                                                                              Serdecznie zapraszamy

rodziców dzieci, które rozpoczną naukę

w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach

w klasie pierwszej

w roku szkolnym 2019/2020

na zebranie,

które odbędzie się 12 czerwca 2019 r. (środa)
o godzinie 1700  w świetlicy szkoły.

  Prosimy o przyniesienie informacji o gotowości szkolnej dziecka.

MOBILNA AKADEMIA NOWOCZESNYCH NAUCZYCIELI

10 maja 2019

9 maja na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach pod patronatem Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu odbyły się zajęcia Mobilnej Akademii Nowoczesnych Nauczycieli. Zajęcia skierowane były dla pedagogów szkół podstawowych i przedszkoli z terenu miasta Tychy.

Projekt wychodzi naprzeciw potrzebie przygotowania nauczycieli do realizacji zadań edukacyjnych związanych z kształtowaniem myślenia komputacyjnego uczniów. Zajęcia metodyczne prowadziła ekspert w dziedzinie nowoczesnej edukacji w świecie cyfrowym dr Danuta Morańska Dyrektor Instytutu Innowacyjnej Edukacji. Pani Beata Rutkowska – doradca metodyczny przedmiotów informatycznych zaprezentowała wykorzystanie programowania z użyciem maty edukacyjnej. Warsztaty dają wiedzę na temat praktycznego wykorzystania tego narzędzia dydaktycznego w toku lekcji, zgodnie z podstawą programową. Nauczyciele uczestniczyli również w formie warsztatowej z użyciem smartfonów i zestawów lego WeDo, wprowadzającej uczniów w świat robotyki, dając możliwość budowania i programowania robotów. Prowadziła je Pani Celina Andrzejewska – trener myślenia algorytmicznego i nauki programowania. Istotny element szkolenia to umiejętność kształtowania u uczniów odpowiedzialnych postaw w świecie cyfrowym.

PIELUSZKA DLA MALUSZKA

9 maja 2019

Zapraszamy do udziału w akcji ,,Pieluszka dla maluszka”, która polega na zbiórce pieluszek jednorazowych i chusteczek nawilżanych. Celem akcji jest wsparcie podopiecznych domów samotnej matki, hospicjów dla dzieci, szpitali, żłobków i przedszkoli. Nasza doraźna pomoc może mieć wielkie znaczenie dla matek i dzieci, które znalazły się w dramatycznej sytuacji życiowej. Mamy i ich pociechy wspieramy pampersami i chusteczkami do końca maja 2019 roku. Akcję prowadzi Pani Gabriela Bartusiak.