ZAPRASZAMY NA NOWY ROK SZKOLNY

20 sierpnia 2019

 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2019/2020

ODBĘDZIE  SIĘ  W  PONIEDZIAŁEK   2  WRZEŚNIA

KLASY  VII – VIII        8.00

KLASY  VI                     8.45

KLASY  IV – V              9.30

KLASY  II-III              10.15

KLASY  I                      11.30

!!!  UWAGA KLASY I  !!!  

Uczniów klas I zapraszamy o 11.15 przed akademią do sal:

I A, pani Małgorzata Krybuś, sala nr 15, lewa strona parter

I B, pani Ewa Mateja, sala nr 20, lewa strona I piętro

I C, pani Małgorzata Duży, sala nr 35, prawa strona parter

 

WAKACJE

19 czerwca 2019

Życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, miłego wypoczynku i uśmiechu na co dzień, oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.
Wakacje to czas odpoczynku od książek, zeszytów, szkoły, porannego wstawania. Wielu z was będzie miało możliwość poznawania najpiękniejszych zakątków naszej ojczyzny. Wędrówki szlakami górskimi, jeziora, morze – pozostaną na zawsze najpiękniejszymi wakacyjnymi wspomnieniami młodości. Życzę wszystkim, by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.

                                                                                                                                                                                            Dyrektor szkoły Elżbieta Golińska

PRAKTYKI STUDENCKIE

18 czerwca 2019

Zajęcia z zakresu kompetencji społecznych dla klasy 5.

Temat: Rękodzieło artystyczne – Włóczkowe gałganki.

Cel zajęć: · zapoznanie uczestników z pochodzeniem wełny, sposobem jej pozyskiwania i farbowania, a następnie sposobem wykonania wełnianych gałganków,  stymulowanie twórczego myślenia,kształtowanie umiejętności postrzegania sukcesu

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 1. Rozpoczynając warsztaty nauczyciel podaje temat, a następnie omawia podstawowe elementy włóczkowych gałganków. Zapoznaje uczniów z pochodzeniem wełny, sposobem jej pozyskiwania i farbowania.
 2. Prowadzący prezentuje wybrane projekty włóczkowych gałganków.

III. Nauczyciel wyjaśnia zasady projektowania gałganków rękodzielniczych, rozdaje uczestnikom karty projektowe i motki.

 1. IV. Uczestnicy wykonują projekty gałgankowych ludzików.
 2. Prowadzący przeprowadza korekty wykonywanych projektów, a uczestnicy po wprowadzeniu niezbędnych poprawek wykonują swoje własne gałganki.
 3. W trakcie wykonywania pracy, prowadzący nadzoruje przebieg prac, sprawdza zgodność wykonania z założeniami przedstawionymi w projekcie. Dokonuje niezbędnych poprawek i zmian.

VII. Po wykonaniu całego gałganka ozdabiają je według własnego uznania plastikowymi oczami, kokardami, koralikami, itp. Wprowadzenie elementów dramy – scenki rodzajowe

VIII. Po wykończeniu wszystkich prac uczestnicy przygotowują prezentację wykonanych prac. Omawiają swoje prace, mogą wybrać najlepsze prace i wyróżnić ich twórców.

Zajęcia prowadziła praktykantka Pani Alina Bachara oraz wychowawczyni klasy 5 Pani Aleksandra Zacharko.

NASZA UCZENNICA – MISTRZYNIĄ POLSKI

Jest mi niezmiernie miło poinformować,  że

Zosia Brzoza
( uczennica SP nr 18 w Tychach) trenująca na co dzień w MOSM Tychy zdobyła Mistrzostwo Polski podczas rozgrywanych w Zabrzu w dniach 24-26 czerwca 2019 roku XXV Ogólnopolskich Mistrzostwach w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder + Sport.
W rozgrywkach tych grała w drużynie MKS Dwójka Zawiercie, która to w meczu finałowym pokonała pewnie UKS Jasieniak Gdańsk 2-0 (11,12)
Przez 3 dni 192 zespoły z całej Polski ( Mistrzowie i Vice Mistrzowie Województw ) rywalizowały w kategorii „2”, „3”, „4” dziewcząt oraz chłopców .
Dodam jeszcze , ze Zosia jest również aktualna Mistrzynią Śląska w kategorii „czwórek”
Wspólnie ze swoim zespołem osiąga sukcesy podczas rozgrywanych w kraju turniejów ogólnopolskich oraz w rywalizacji międzynarodowej.
poniżej kilka zdjęć z ceremonii medalowej
pozdrawiam serdecznie, Michał Brzoza.

SENSOPLASTYKA – zajęcia otwarte

 1. Wprowadzenie do tematu lekcji – opisanie przez nauczyciela materiałów wykorzystywanych podczas zajęć (materiały naturalne, które można powąchać i spróbować). Rozmowa na temat zmysłów i ich funkcji w życiu człowieka, określanie przez uczniów czym jest współpraca, wdrażanie do dzielenia się, zgodnego działania w grupie.
 2. Zapoznanie się przez dzieci z materiałami wykorzystywanymi na zajęciach, poznawanie zmysłowe poprzez zabawę, samodzielne podejmowane decyzji o działaniach na naturalnym materiale plastycznym, o proporcjach w tworzeniu mas plastycznych.
 3. Tworzenie cieczy nienewtonowskiej z wody i mąki ziemniaczanej.
 4. Wykonywanie domowej plasteliny, dodawanie naturalnych barwników czyli przypraw.
 5. Tworzenie dywanu sensorycznego z utworzonych przez uczniów plastelin poprzez zlepianie ich w formę płaskorzeźby na kształt prostokąta. Wypełnianie dywanu różnymi ziarnistościami: kasze, groch, soczewica, fasola, ryż, makaron. Przechodzenie bosymi stopami po wykonanym dziele – rozwijanie wrażeń zmysłowych dzieci, wpływanie na doznania sensoryczne uczniów.
 6. Działalność swobodna dzieci na dostępnym materiale, czyli skakanie, ugniatanie, tłamszenie, deptanie, ściskanie, kulanie……Do zajęć prowadzonych przez Panią Martę Siwiec w klasie IB dołaczyły się i inne dzieci, bo pogoda sprzyjał zajęciom na podwórku.

 

eTWINNING

17 czerwca 2019

W ramach projektu eTwinning uczniowie klasy 6b korespondują z uczniami ze szkoły w Pszczynie. W pierwszej edycji listów wymienili się wiadomościami o swoich miastach.

Obecnie uczniowie kl. 6b postanowili opisać wrażenia z dwudniowej wycieczki
do Wrocławia. W tak krótkim czasie zobaczyli główne atrakcje dolnośląskiej stolicy. Zwiedzili nowoczesny Stadion Wrocław i stary Ostrów Tumski z licznymi zabytkami. Najbardziej podobało im się Afrykarium w zoo, gdzie w tunelu prowadzącym przez wielkie akwarium podziwiali różne gatunki ryb. Duże wrażenie wywołała wizyta w pełnym węży
i żółwi terrarium. Jak wynika z listów największą atrakcją było dla uczniów zdobywanie wiedzy o wodzie w Hydropolis. W pamięci zapadnie wizyta w ogrodzie japońskim, Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym.

W listach szóstoklasiści zachęcają koleżanki i kolegów, aby wybrali się do Wrocławia. Teraz czekamy na lisy z Pszczyny.

 

 

 

 

GOŚCIMY ANITĘ WŁODARCZYK

14 czerwca 2019

Dyrektor i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach mają przyjemność poinformować, że dnia 17 czerwca 2019 roku o godzinie 9.00 na terenie szkoły odbędzie się spotkanie z Mistrzynią Olimpijską Anitą Włodarczyk. Niecodzienna lekcja wychowania fizycznego w ramach programu CAMP Z MISTRZYNIĄ organizowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W zajęciach będą brali udział uczniowie z klas 4, rocznik 2008. Zapraszamy do naszej galerii już w poniedziałek !

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

POŻEGNANIE

ROKU  SZKOLNEGO 2018/2019

ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 19 czerwca 2019 r. (środa)

Klasy      VIII      –     godz. 800

Klasy      I-III       –     godz. 915

Klasy     IV-V     –     godz. 1015

Klasy    VI-VII    –    godz. 1115

KOMERS

Ósmoklasiści  zakończyli swój pobyt w naszej szkole z prawdziwym przytupem.14 czerwca, na zorganizowanym przez Rodziców komersie, wszyscy bawili się wyśmienicie. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Piękne kreacje uczennic, eleganccy uczniowie , a przede wszystkim dobre humory sprawiły, że  zabawa była bardzo udana. Muzyka już ucichła, ale nikomu nie chciało się wychodzić ze szkoły, były jeszcze ostatnie pamiątkowe zdjęcia i długie pożegnania.

BOOK TOUR Z ….BABCOCHĄ

12 czerwca 2019

ZAKOŃCZENIE MIĘDZYSZKOLNEJ AKCJI CZYTELNICZEJ BOOK TOUR Z…BABCOCHĄ

W październiku 2018 r., podczas obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, wystartowaliśmy z międzyszkolną akcją czytelniczą Book Tour z…Babcochą.
„Wędrująca książka” miała wielorakie zadania do spełnienia: rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci; budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne;  rozwijać ich wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość; inspirować i chronić przed negatywnym wpływem otoczenia.
Forma akcji zaintrygowała 10 tyskich podstawówek, które razem z nami podjęły wyzwanie czytelnicze. Egzemplarz Babcochy Justyny Bednarek wędrował przez 9 miesięcy od szkoły do szkoły i w każdej gościł maksymalnie 3 tygodnie. W tym czasie uczniowie klas 1-3 mogli poznać i zaprzyjaźnić się z główną bohaterką. Ich zadaniem było wykonanie dowolnej pracy plastycznej do przeczytanej książki. Czytaliśmy i rozmawialiśmy, a ogrom pracy wykonanej przez nauczycieli bibliotekarzy w szkolnych bibliotekach i świetlicach zaowocował pięknymi pracami plastycznymi wykonanymi przez dzieci.
Babcocha zagościła w sercach i pamięci uczniów, co zmotywowało nas – organizatorów – do podjęcia działań, by wszyscy uczestnicy mogli spotkać się z autorką książki. Z pomocą przyszły nam panie z działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Pani Ela i p. Sylwia przygotowały nam nie tylko klimatyzowaną salę, ale zaprosiły dla nas na zakończenie akcji czytelniczej autorkę Babcochy p. Justynę Bednarek.
Ciepła, serdeczna i pełna humoru pisarka szybko zyskała sympatię naszych dzieci, które słuchały jej opowieści i chętnie brały udział w rozmowie. Uczniowie poznali też inne książki p. Bednarek. Rozpoznawali innych bohaterów np. skarpetki i kuny, które autorka przywiozła ze sobą w specjalnej torbie.
Każdy uczestnik mógł zdobyć autograf na przygotowanych przez nas zakładkach do książek. Pani Justyna cierpliwie podpisywała książki i zakładki, nie zrażając się „rosnącym ogonkiem”. Dla wielu uczestników było to pierwsze spotkanie autorskie, na którym mogli porozmawiać z prawdziwym pisarzem.
Pani Justynie Bednarek podarowaliśmy mini książeczkę z czterema opowiadaniami na temat przygód Babcochy, których autorami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19. Ilustracje do opowiadań przygotowali nasi uczniowie klasy 3a: Marta i Bartek. Dzieci zebrały brawa od samej pisarki, która była bardzo wzruszona tym pomysłem.
Radość dzieci udzielała się także opiekunom, którzy wymusili na nas niejako kontynuację akcji w przyszłym roku szkolnym. Nie pozostaje nam nic innego jak przez czas wakacji szukać kolejnej inspiracji do naszej akcji☺
Prace dzieci wystawione zostały w Mediatece w dziale dziecięcym. Zapraszamy do oglądania przez okres wakacji!

Szkoły biorące udział w międzyszkolnej akcji czytelniczej Book Tour z… Babcochą:
Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa
nr 11, Szkoła Podstawowa nr 18, Szkoła Podstawowa nr 19, Szkoła Podstawowa nr 35, Szkoła Podstawowa nr 36.
Akcją kierowały Panie Magdalena Krawczyk, Katarzyna Stachoń, Katarzyna Jarosz, a gościła nas MEDIATEKA.