SPOTKANIE NOWOROCZNE Z SENIORAMI

10 stycznia 2020

W dniu 8 stycznia 2020 roku uczniowie klasy 8c brali udział w spotkaniu  kolędowym  w parafii św. Krzysztofa . Na spotkanie z seniorami  ósmoklasiści  przygotowali krótki program o tematyce bożonarodzeniowej i  zaśpiewali  razem ze starszymi osobami znane , piękne kolędy oraz przypomnieli fragmenty Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa. Swój występ dzieci zakończyły życzeniami dla seniorów i wręczyły pamiątkowe kartki przygotowane przez panią Magdalenę Krawczyk. Po kolędowaniu był czas na rozmowy przy herbacie i domowym cieście. Kolędowanie poprzedziła Msza Święta , w czasie której nie zapomnieliśmy o modlitwie za naszego chorego ucznia Maksymiliana Czyjta.

BOMBKI CHOINKOWE

5 stycznia 2020

5 grudnia klasy I a i I b poznawały tajniki powstawania bombek choinkowych w trakcie wycieczki do Fabryki Ozdób Choinkowych w Miechowie. Dzieci uczestniczyły w warsztatach  plastycznych połączonych ze zwiedzaniem zakładu, w którym wszystkie szklane ozdoby choinkowe są robione i ozdabiane ręcznie. Każdy z uczestników warsztatów sam malował świąteczną bombkę.
Po zajęciach plastycznych przyszła pora na zwiedzanie fabryki „Decora”. W czasie zwiedzania, uczniowie poznali proces powstawania bombek – od momentu ich projektowania, przez formowanie, srebrzenie i misterne ozdabianie aż do specjalistycznego pakowania. Na koniec uczniowie zakupili w sklepie przy fabryce dowolnie wybrane ozdoby. Wracając do szkoły, każdy myślał już o nadchodzących świętach i choince, którą ozdobi własnoręcznie wykonaną bombką. Wycieczkę zorganizowały Pani Ewa Mateja i Halina Gawrońska – wychowawczynie klas.

KARTKA BOŻONARODZENIOWA W JĘZYK OBCYM

Uczniowie klas I-VIII  mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności plastycznych i językowych w konkursie:
,, Anglojęzyczna Kartka Bożonarodzeniowa:”

Oto wyniki

RUDOLPH – THE RED-NOSED REINDEER

Uczniowie z klasy 2a biorący udział w zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów językiem angielskim  ,,Through four seasons with English  ’’ ( Przez cztery pory roku z językiem angielskim) zaprezentowali sztukę:,, Rudolph- the Red-Nosed Reindeer” ( Rudolf- czerwononosy Renifer). To pouczające przedstawienie jest opowieścią o potrzebie tolerancji i akceptacji wbrew wszelkim odmiennościom. Historia Renifera Rudolfa przypomina nam  o potrzebie bycia dobrym dla drugiego człowieka i akceptowania go takim jaki jest, a przede wszystkim dostrzegania jego wewnętrznego piękna i dobroci.
Bohaterowie przedstawienia to:  Rudolf, Mama Rudolfa, Siostra Rudolfa, Święty Mikołaj i 4 renifery. Wszyscy aktorzy bardzo ładnie zaprezentowali grane przez siebie postacie. Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę : „It’s Christmas Day”, a Święty Mikołaj rozdał każdemu dziecku, nauczycielom i przybyłym gościom  malutką niespodziankę.
Zajęcia prowadzi Pani Magdalena Wacławek według programu własnego.

TYDZIEŃ MATEMATYKI W SP18

4 stycznia 2020

Mali matematycy naszej szkoły
W grudniu jeden tydzień w naszej szkole upłynął pod hasłem Tydzień matematyki w Sp 18. Realizowany projekt matematyczny miał na celu doskonalenie umiejętności rachunkowych, oraz wyszukiwanie i tworzenie informacji.
Uczniowie przygotowywali projekty, które następnie prezentowali na lekcji. Projekty te będzie można zobaczyć na korytarzu głównym szkoły.
Uczniowie pracowali nad następującymi zadaniami:
klasy VI: Analiza prognozy pogody
klasy V: Badania statystyczne (pomiary wzrostu, wagi, obwodu głowy i długości stóp)
klasy IV: Rekordy Guinnessa
Małym matematykom dziękujemy za zaangażowanie i życzymy wytrwałości w kolejnych zadaniach matematycznych.
Projekt przygotowały rewelacyjne Panie matematyczki Marta Kaczmarczyk i Magdalena Sojka.

MIKOŁAJKI

15 grudnia 2019

6 grudnia był dla uczniów naszej szkoły dniem uśmiechu i radości i to nie tylko za sprawą otrzymanych prezentów od Świętego Mikołaja, ale także z okazji “Dnia Czapki Mikołajkowej”. Cała szkolna społeczność poczuła już świąteczny klimat .

DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Samorząd Uczniowski przygotował w tym dniu warsztaty, podczas których uczniowie mogli zmierzyć się z trudnościami życia codziennego osób niepełnosprawnych: przejazd toru przeszkód na wózku inwalidzkim, nalanie wody z karafki do szklanki z zamkniętymi oczami, rozpoznawanie przedmiotów po dotyku, czy też zrozumienie komunikatu, mając założone słuchawki wygłuszające dźwięk.
Zajęcia były bardzo pouczające dla uczniów i pozwolą okazywać większą empatię wobec osób niepełnosprawnych.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

8 grudnia 2019

29 listopada 2018r. uczniowie klas: 3a, 3b i 3c wzięli udział w spotkaniu finałowym  szkolnego konkursu literacko – plastycznego z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który organizowany był w naszej szkole po raz 11.

To dla nich starsi koledzy z kl. 6b z panią Barbara Dubaj przygotowali program artystyczny. Przypomnieli, że Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest od 2002 r. na pamiątkę wydarzenia z 1902r., kiedy to prezydent USA Theodore Roosevelt podczas polowania zabronił strzelać do małego misia,  a zachwyceni tym Amerykanie zaczęli produkować pluszowe podobizny niedźwiadka. Dzieci z przyjemnością słuchały wiersza Natalii Usenko „Kubuś
i leśne maluchy” wygłoszonego z podziałem na role. A najwięcej emocji wzbudziły czytane opowiadania i wierszyki o misiach, które napisali laureaci konkursu oraz wystawa portretów misiów przez nich namalowanych.

I miejsce zajęli: Iga Sójka kl. 3a, Amelia Zborowska kl. 3a, Lidia Tomaszczyk kl. 3a, Matylda Pacanowska kl. 3b, Maja Miodek kl. 3b, Bianka Miodek kl. 3b, Jakub Skapczyk kl. 3b, Maja Domaradzka kl. 3b

II miejsce zajęli: Michał Hinc kl. 3a, Mateusz Janikowski kl. 3a, Gabriel Ziębiec kl.3a, Natalia Lisicka kl. 3a, Kinga Tokarska kl. 3a, Mikołaj Sikorski kl. 3a,

Michalina Michalik kl. 3b, Daniel Musielak kl. 3b, Miłosz Łataś kl. 3b, Michał Szefer kl. 3b, Julia Zamasz kl. 3b, Mateusz Furman kl. 3c, Katarzyna Hlubek – Świergot kl. 3c, Joanna Konofal kl. 3c

POLAK Z SERCEM

24 listopada 2019

Poruszeni trudną sytuacją naszych rodaków na Wschodzie  angażujemy się w akcję pomocy dla Polaków mieszkających na Ukrainie i Białorusi. Do 26 listopada 2019 r. przyjmujemy artykuły spożywcze o długim okresie ważności, chemiczne, przybory szkolne i gry. Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

SZLACHETNA PACZKA

Szkoła Podstawowa nr 18 po raz kolejny przystąpiła do akcji „Szlachetna Paczka” organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Chcemy objąć pomocą osobę samotną znajdującą się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.
Pani Jola /76 lat/ w dzieciństwie straciła oko. W życiu dorosłym tragedią dla niej była strata malutkiej córeczki, a w ciągu kilku kolejnych miesięcy  nagła śmierć męża. Pani Jola całe swoje życie poświęciła swojemu synowi, pracowała zawodowo, dbała o dom. Niestety syn, który był wsparciem dla niej zginął tragicznie w wypadku samochodowym. Na skutek tych przeżyć pani Jola popadła w depresję i znacznie pogorszyło się widzenie w drugim oku. Obecnie jest osobą praktycznie niewidomą. Mimo, że jest sama, radzi sobie z trudnościami codziennego życia ,jest osobą pogodną ,która nie narzeka i nie skarży się, wychodzi z domu na różne  spotkania, śpiewa w chórze.
Najważniejsze potrzeby pani Joli to: KUCHNIA GAZOWA/ najtańsza, prosta w obsłudze-ta, która  dotychczas była w użyciu nie nadaje się do naprawy, ma 25 lat/,TAPCZAN z pojemnikiem na pościel/ze starego wystają sprężyny/oraz SIEDZISKO NA WANNĘ.

                                       Pozostałe potrzeby

  • produkty żywnościowe (trwałe): herbata, kawa , konserwy rybne , cukier, dżem, warzywa w puszkach, miód, owoce w puszkach, bakalie
  • środki czystości: proszek do prania , płyny do mycia ,płyn do płukania, szampon, mydło, płyn do mycia naczyń, żel myjący, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, krem do twarzy 70+,tonik
  • pościel (nowe), prześcieradła
  • inne brakujące artykuły w domu : czajnik, toster

Dary będzie można składać do p. Bartusiak /sala 25/  do dnia 3 grudnia 2019 roku.
Organizatorzy „Szlachetnej Paczki” w naszej szkole pragną, aby stała się ona szlachetnym, wymarzonym, oczekiwanym prezentem, niosącym radość i nadzieję, dlatego prosimy o nowe dary.

Gabriela Bartusiak koordynator