„Razem na Wielkanoc”
13 kwietnia 2021
“Razem na Wielkanoc” to akcja pomocy , w której zachęciliśmy uczniów do wsparcia potrzebujących w okresie przedświątecznym . Podobnie , jak przed Bożym Narodzeniem celem było umacnianie więzi międzypokoleniowych , kształtowanie poczucia odpowiedzialności za osoby, dla których tegoroczna Wielkanoc jest szczególnie trudna z powodu ograniczeń wynikających z pandemii. Wiele osób nie spotkało się z bliskimi , albo spędziło czas świąteczny samotnie. Pięknie wykonane przez uczniów kartki zawierające życzenia płynące z serca wywołały uśmiech na wielu twarzach. Wśród odbiorców kartek byli samotni sąsiedzi i bliscy, także ci, którzy otrzymali życzenia przed Bożym Narodzeniem. Dzieci aktywnie wspierane przez rodziców mogły po raz kolejny poczuć radość z obdarowania potrzebujących osób.
Ze względu na stan epidemii działania w ramach akcji „Razem na Wielkanoc” były realizowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa .Koordynator – Gabriela Bartusiak.
Szanowni Państwo !
Z uwagi na obecną sytuację związaną z utrzymującym się stanem epidemii
w Polsce z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2 informujemy, że
ograniczamy osobiste załatwianie spraw w sekretariacie szkoły.
Sprawy można załatwić przez:
– kontakt telefoniczny 605-301-802, 32 227-34-85
– kontakt e-mailowy sp18@oswiata.tychy.pl
– poprzez dziennik elektroniczny LIBRUS
– wrzutnię, do której można wrzucić pisma, wnioski,
bez potrzeby wchodzenia do budynku,
od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 -15.00
Za utrudnienia przepraszamy.
ŚWIĘTO GRAMATYKI
7 kwietnia 2021
Święto gramatyki ustanowiono w 2008 roku w USA i jest obchodzone corocznie 4 marca. Z tej okazji w naszej szkole w pierwszym tygodniu marca odbył się Konkurs gramatyczny. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie klas drugich i trzecich. Pierwszy etap konkursu, przebiegał w klasach, uczniowie rozwiązywali opracowane, trudne testy Wychowawcy sprawdzili wyniki pracy i okazało się, że w klasach drugich mamy 13 mistrzów, a w klasach trzecich dziewięciu. Najlepsi szkolni gramatycy przystąpili, więc do etapu drugiego. Odbył się on, z zachowaniem wszelkich rygorów pandemicznych w piątek 05.03.2021 r.
Zacięta rozgrywka trwała około godziny, na każdym z poziomów klasowych. Tym razem turniej przypominał „ Jeden z dziesięciu”, ale mistrzowie posiadali tylko jedną szansę. Zadawane pytania obejmowały zakres gramatyki dla klasy drugiej i trzeciej. Aby wyłonić Arcymistrzów szkoły, wraz z upływem czasu stawały się coraz trudniejsze, znacznie wykroczyły więc poza omówiony na lekcjach materiał. Gdy na placu boju zostawał ten, który odpowiadał bezbłędnie wiedzieliśmy, kto jest Arcymistrzem Gramatyki 2021 w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach. Zmagania kończyło wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez dyrekcję szkoły. Wręczyli je Pani dyrektor Bożena Baraniec i Arkadiusz Czyrwik organizatorzy i prowadzący konkurs. Brawa za przeprowadzenie konkursu należą się również wychowawcom klas drugich i trzecich. Wspólna nauka i zabawa wywołała wiele emocji widocznych na twarzach uczestników.
Kurczaki zdalne
6 kwietnia 2021
Wiosna, wszystko odradza się po zimie. Wraz z wiosną nastaje też czas na święta wielkanocne, a wraz z nimi czas przygotowań i odświętnych dekoracji do domu. Jakie trendy będą obowiązywać w sezonie 2020 jeśli chodzi o dekoracje wielkanocne? Czy lepiej zrobić coś samemu, czy może w tym roku coś po prostu kupić?
Uwielbiamy przygotowania do Wielkanocy, ponieważ prace, które wykonujemy sami, są takie wesołe, kolorowe, pełne radości. Jest to również fantastyczna okazja do spędzenia miłych chwil w gronie rodziny, dlatego na zajęciach techniki Pani Agnieszka Krasuska pokazała nam, jak zrobić kurczaka i zajączka wielkanocnego na wiele sposobów.
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Nasi pierwszoklasiści wzięli udział w ogólnopolskim programie Akademia Bezpiecznego Puchatka. Celem akcji było wyjaśnienie i pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń i dbać o swoje bezpieczeństwo podczas codziennych aktywności – na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Uczniowie poszerzali swoją wiedzę na zajęciach w szkole oraz podczas nauki zdalnej. Wzorowo wypełniali karty pracy, rozwiązywali zagadki, rysowali, słuchali i śpiewali
W marcu uczestnicy programu przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie, który rozwiązywali on-line. Pierwszoklasiści zdobyli Dyplom Klubu Bezpiecznego Puchatka, a na ręce Pani Dyrektor, został przekazany Certyfikat potwierdzający udział uczniów w XII edycji programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka.Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy bezpiecznej nauki oraz zabawy. Koordynatorem programu była Pani Anna Sitek.
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
30 marca 2021
UWAGA !
W dniach 1.04 – 6.04.2021 r. wiosenna przerwa świąteczna
Załatwianie spraw w sekretariacie szkoły
W związku w z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym sprawy w sekretariacie szkoły można załatwić przez:
– kontakt telefoniczny 605-301-802
– kontakt e-mailowy sp18@oswiata.tychy.pl
– poprzez dziennik elektroniczny LIBRUS
KLASY WOJSKOWE ZAPRASZAJĄ ABSOLWENTÓW
29 marca 2021
Myślisz o wyborze szkoły średniej? Rozważ klasy o profilu cyberbezpieczeństwo!
To jest ten właśnie moment, kiedy uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ich rodzice zastanawiają się, jaką szkołę średnią wybrać. A może klasa o profilu cyberbepieczeństwa? Od przyszłego roku szkolnego pod patronatem MON 16 szkół z całej Polski rozpocznie program pilotażowy. W pakiecie kandydat ma zapewnione doskonałe warunki nauczania, unikalny program oraz gwarancje rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły.
Mowa o „Programie CYBER.MIL z klasą”. Polegać on będzie na utworzeniu klas o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Program zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa.
Oferta dla najlepszych
Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby się do niego zakwalifikować szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa wpisaną w statut szkoły, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.
Wymagania były wyśrubowane, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych. Dla szkół to duże wyzwanie, ale również szansa na zaistnienie na wymagającym rynku edukacji i możliwość pozyskania najzdolniejszych uczniów. Dla uczniów to z pewnością bardzo wysoka poprzeczka, ale też konkretne umiejętności i niezwykle cenna wiedza w przyszłości. Wreszcie: kto nie chciałby być wśród najlepszych? Ostatecznie do udziału w projekcie zakwalifikowano 16 szkół z całej Polski.Trzy lata specjalistycznej edukacji. Więcej czytaj w załączniku.