KONKURS “BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK”

9 grudnia 2018

Głównymi celami  konkursu były:

  • utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa podczas zabaw, zajęć w szkole, zasad ruchu drogowego
  • sprawdzenie wiedzy z zakresu bezpiecznego i odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach
  • promowanie bezpiecznego stylu życia
  • wdrażanie do zgodnego współdziałania w zespole oraz przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji

W rywalizacja brały udział zespoły ze szkół SP 40, SP 37, SP 36, SP 11, SP 18. Dzieci brały udział w kilku konkurencjach: rozwiązywały zagadki  i odpowiadały na pytania w formie quizu o bezpieczeństwie w domu, na podwórku i na ulicy, segregowały przedmioty na bezpieczne i niebezpieczne do zabawy, wskazywały jak zachowają się i kogo zawiadomią  w różnych niebezpiecznych sytuacjach, dobierały numery alarmowe do odpowiednich pojazdów specjalnych i postaci (strażaka, policjanta, ratownika medycznego), układały z puzzli  znaki drogowe. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury. Podczas obrad dzieci miały możliwość uczestniczenia w warsztatach plastycznych.
Uczniowie ze wszystkich grup sprawnie pokonały wszystkie konkurencje, wykazały się wysoką znajomością przepisów ruchu drogowego, a także wiedzą o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw w domu, w szkole i na placu zabaw. Doskonale znają numery alarmowe i wiedzą w jakich sytuacjach należy z nich korzystać.  Na wszystkie pytania konkursowe i zagadki padały tylko prawidłowe odpowiedzi, nie było żadnej pomyłki. W związku z tym jury pogratulowało wiedzy i umiejętności uczestnikom konkursu, wszyscy otrzymali podarunki.Zapraszamy za rok na XI edycję konkursu.

OSIKOWA DOLINA

8 grudnia 2018

Technika tworzenia z osikowego łyka, to polska tradycja, która powstała w XIX wieku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Całkowicie naturalny, delikatny surowiec z drewna osikowego początkowo wykorzystywano do wyplatania kapeluszy, koszyków, mat czy dywanów. Z każdym następnym dziesięcioleciem powstawały nowe formy, które pozwoliły na stworzenie ogromnej kolekcji wzorów. Więc i my chcieliśmy spróbować swych sił w pobudzaniu zmysłów poprzez edukację z naturą. Podczas warsztatów rękodzielniczych w Koziegłowach budowaliśmy klimaty świąteczne przy pomocy osikowych wiórków, które przybierały kształtu aniołów, choinek zdobionych perłowymi bombkami i Dziadków Mrozów z podkręcanymi wąsiskami. Spotkaliśmy tez prawdziwego Mikołaja z worem prezentów. Wszystkie grzeczne dzieci otrzymały upominki i mogły delektować się adwentowymi ciasteczkami. Warsztaty dla klas III A i B były fantastyczną zabawą, kontaktem z naturą , ale i nauką tradycji.

SZKOŁA NA WIDELCU

1 grudnia 2018

Zajęcia świetlicowe z Panią Izabelą Orszulik – program profilaktyki zdrowotnej.

19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY

Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.
W ramach działań związanych z kampanią w naszej świetlicy zorganizowaliśmy zajęcia pt. “Stop przemocy”. Podczas spotkania dziec przygotowały wielkoformatowy plakat promujący życie bez przemocy, która każdego dnia dotyka przede wszystkim tych, którzy sami bronić się jeszcze nie potrafią – najmłodszych . Podczas tworzenia grafiki uczniowie dyskutowali czym jest przemoc, w jakich formach się przejawia oraz jak możemy z nią walczyć nie narażając przy tym swojego zdrowia i życia.

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

29 listopada 2018r. uczniowie klas: 3a i 3b wzięli udział w spotkaniu finałowym  szkolnego konkursu literacko – plastycznego z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który organizowany był w naszej szkole po raz 10.

To dla nich szóstoklasiści z kółka dziennikarskiego z panią Barbara Dubaj przygotowali program artystyczny, który zawierał m.in głośne czytanie wiersza Natalii Usenko „Kubuś i leśne maluchy” połączone z prezentacją obrazów z utworu, oraz żartobliwy quiz o życiu niedźwiedzi.

W drugiej części spotkania pani wicedyrektor Bożena Saczek i wychowawczynie 3a – pani Ewa Mateja oraz 3b – pani Małgorzata Duży wręczyły uczestnikom konkursu dyplomy, a szóstoklasiści odczytali nagrodzone teksty o misiach poznanych w książkach i domowych pluszakach. Wszyscy uczestnicy zobaczyli wystawę portretów misiów namalowanych przez uczniów klas trzecich.

I miejsce zajęli: Natalia Ferenc kl. 3a, Mateusz Polok kl. 3a, Oliwia Tokarz kl. 3a, Mateusz Filec kl. 3b, Aleksandra Grzegorczyk kl. 3b, Wiktoria Sojka kl. 3b.
II miejsce zajęli: Julia Dąbek kl. 3a, Tymoteusz Król kl. 3a, Oliwier Krupa kl. 3a, Agata Tokarska kl. 3a, Stanisław Gondela kl. 3b, Wojciech Jarosiewicz kl. 3b, Alicja Rutkowska kl. 3b,
III miejsce zajęli: Bartek Bandzerewicz kl.3a, Zofia Dyba kl. 3a, Laura Święs kl. 3a, Wiktor Trąbka kl. 3a, Nikola Laskowska kl. 3b,  Oktawia Laskowska kl. 3b.

Konkurs wzbudził wiele miłych i radosnych wrażeń. Wdzięczne opowiadania o misiach i ich kolorowe portrety  przypominają, że niedźwiadki są lubiane przez dzieci.

MYDLANE WARSZTATY

Klasa 3 a brała udział w warsztatach „ Kreatywne eko-mydełko”. Podczas zajęć uczniowie poznali proces produkcji mydełek glicerynowych w połączeniu z ziarnami, suszonymi kwiatami, ziołami, barwnikami i pachnącymi olejkami. Skrywana lub rozbudzona kreatywność  pozwoliła na powstanie cudownych, pachnących mydełek w różnych kształtach i kolorach. Może będzie to idealny dodatek do wystroju łazienki lub jako prezencik dla bliskich.

27 listopada 2018

W ramach projektu eTwinning uczniowie klasy 6b napisali listy do rówieśników z innych regionów Polski. Przedstawili w nich ciekawe i znane miejsca, z których słyną Tychy. Najatrakcyjniejszy jest, zdaniem szóstoklasistów, Park Wodny Tychy, wyjątkowe miejsce na relaks i dobrą zabawę. Dużo radości sprawia przebywanie w basenie ze sztuczną falą, strefa laguny z gejzerami i zjeżdżalnie. Ciekawym miejscem są nasze Paprocany, teren rekreacyjny nad Jeziorem Paprocańskim z placem zabaw, punktami gastronomicznymi, plażą i alejkami spacerowymi. To świetne miejsce dla rowerzystów. Uczniowie polecają Mediatekę. Tu można wypożyczyć książkę i poczytać ją w ciszy. Smakosze lodów powinni odwiedzić lodziarnię „Lodowato”. Miejsce ważnym dla miasta jest, zdaniem szóstoklasistów, Muzeum Miejskie. Wymiana wiadomości o miastach, regionach, w których mieszkamy, jest głównym celem projektu eTwinning. Dzięki temu poszerzymy naszą wiedzę o kraju i świecie, a także dowiemy się, jak oceniają swoje miasta młodzi mieszkańcy.

TYSKIE PTAKI

„TYSKIE PTAKI” to tytuł wystawy fotografii przyrodniczej, którą można zobaczyć w Tyskich Halach Targowych jest czynna do 31.12.2018r.  To zdjęcia ptaków z naszego najbliższego otoczenia. Wystawa pomoże nam zobaczyć, jak wiele różnorodnych i różnobarwnych gatunków ptaków jest w Tychach. Autorem zdjęć jest Pan Jakub Spodymek – ojciec uczennicy naszej szkoły. Autor osobiście oprowadzał po wystawie i oprawiał komentarzem swe dzieła. Wystawę zwiedzali uczniowie klasy V d. Uczniowie otrzymali karmik dla ptaków, którym opiekować będzie się klasa Ve. Mamy nadzieję, że obserwacja ptaków dostarczy nam wiele satysfakcji.

SZLACHETNA PACZKA

20 listopada 2018

Szkoła Podstawowa nr 18 po raz kolejny przystąpiła do akcji „Szlachetna Paczka” organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Chcemy objąć pomocą rodzinę znajdującą się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Przyczyną problemów są kłopoty ze zdrowiem. Każdy z członków tej rodziny choruje na kilka poważnych chorób. Żona/45lat/ opiekuje się mężem /47lat/, który od 19 lat ma niedowład kończyn dolnych i postępujący paraliż prawej strony ciała,(sama choruje na epilepsję i nerwicę). Kilka lat temu małżonkowie przyjęli do siebie chorującego na demencję ojca/78lat/,który w tym roku przeszedł rozległy zawał i udar. Żona cierpliwie opiekuje się mężem i teściem. Dochód rodziny po odliczeniu kosztów utrzymania i leczenia pozostaje niewielki. Rodzina stara radzić sobie z trudną sytuacją, jej członkowie wspierają się i zachowują pogodę ducha. Najważniejszą potrzebą jest chodzik rehabilitacyjny na kółkach z siedziskiem dla męża( przemieszcza się on po mieszkaniu przesuwając po podłodze).

Inne ważne potrzeby rodziny to: środki czystości, żywność i artykuły higieniczne do pielęgnacji panów.

Prosimy szczególnie o:

  • produkty żywnościowe (trwałe): herbatę, kawę, mąkę,kaszę, konserwy rybne i mięsne,olej,cukier,makaron,dżem,ryż,warzywa w puszkach
  • środki czystości: proszek do prania, płyny do mycia,płukania,szampon, mydło,płyn do mycia naczyń, żel myjący,pasta do zębów, szczoteczki do zębów,pieluchy dla dorosłych-rozmiar2,pieluchomajtki dla dorosłych rozmiar L,chusteczki nawilżane,Sudokrem,oliwka,rękawiczki gumowe,ręczniki papierowe, papier toaletowy
  • pościel, prześcieradła nieprzemakalne, podkłady higieniczne,kołdra,koc,ręczniki,poduszka
  • Odzież: kurtka zimowa damska163L/XL ,obuwie: przejściowe sportowe damskie 38,papcie 38,kozaki zimowe 38 płaskie, czapka, szalik,rękawiczki damskie,sweter,getry L/XL damskie,dres-spodnie, bluza XL-męskie ,piżama męska rozpinana ,Tshirt XL
  • brakujące w domu sprzęty;mop podłużny,czajnik elektryczny,blender,termometr,glukometr,ciśnieniomierz.

Szczególne marzenia: żona-krem,mąż-piłeczka rehabilitacyjna do ściskania,teść-maszynki do golenia.

Dary(prosimy o nowe rzeczy) będzie można składać do kosza ustawionego obok tablicy z patronem szkoły  do dnia 5 grudnia 2018 roku.
Organizatorzy „Szlachetnej Paczki” w naszej szkole pragną, aby stała się ona szlachetnym, wymarzonym, długo oczekiwanym prezentem niosącym radość i nadzieję.
Gabriela Bartusiak Koordynator

BIEG MARCINA

17 listopada 2018

BIEG MARCINA odbywa się w Tychach co roku. 13 listopada 2018r. klasa 6b wraz z wychowawcą p. Barbarą Dubaj i nauczycielem wychowania fizycznego p. Sylwią Marczykiewicz uczestniczyła w IV Biegu Marcina. Celem biegu było upamiętnienie  zmarłego absolwenta SP 18 Marcina Stencla. Wydarzenie organizowane jest co roku przez rodzinę Marcina i Gimnazjum nr 10, do którego Marcin uczęszczał po ukończeniu naszej szkoły.

Po powitaniu w Gimnazjum nr 10 uczestnicy przeszli do Parku Północnego, w którym odbył się bieg. Uczestnicy pokonali wyznaczoną wokół jeziora trasę. Wszyscy dobiegli do mety, choć w różnym czasie. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wręczeniem dyplomów biegaczom.

W tym roku Bieg Marcina przebiegał pod hasłem „Azymut na Niepodległą” z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.