ŚLUBOWANIE KLAS MUNDUROWYCH

18 października 2019

W dniu 18 października klasy 5e i 8b pod opieką pani Agnieszki Krasuskiej w ramach tematyki edukacji dla bezpieczeństwa oraz doradztwa zawodowego  miały okazję uczestniczyć w Uroczystym Ślubowaniu  Pierwszych Klas Mundurowych w Tychach. Głównymi bohaterami wydarzenia byli uczniowie z Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach oraz uczniowie z trzech szkół wojskowych z Bielska Białej, Cieszyna oraz Olkusza. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta i instytucji kulturalno-edukacyjnych oraz delegacje służb mundurowych.

PRZYWRACANIE CZYNNOŚCI SERCA

16 października 2019

16 października obchodzony był Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, z tej okazji uczniowie klasy 5f wyraz z wychowawczynią Agnieszką Krasuską brali udział w biciu rekordu w pierwszej pomocy pod patronatem Fundacji WOŚP, który odbywał się w Wodnym Parku w Tychach. Uczniowie uczestniczyli w lekcji podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, natomiast punktualnie o godz. 12.00 wraz z całą Polską przystąpili do bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W końcu najważniejsze jest byśmy wszyscy ćwiczyli dobre nawyki, aby w sytuacjach stresowych móc szybko i skutecznie potrafić zareagować.

e-PAPIEROSY

8 października 2019

MEN i GIS ostrzegają przed e-papierosami. Podkreślają, że e-papierosy uzależniają tak samo jak tradycyjne i wpływają negatywnie na zdrowie. Jak poinformowano, od 2011 r. sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali takiej formy palenia.

Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało informację dla uczniów, rodziców, dyrektorów szkół i nauczycieli, aby przestrzec przed zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

 

2 października 2019

W ramach prestiżowego projektu CMI (Centrum Mistrzostwa Informatycznego)
w naszej szkole będą prowadzone dodatkowe zajęcia rozwijające informatyczne zainteresowania uczniów. Uczniowie będą nie tylko brać udział w zajęciach pozalekcyjnych, ale również będą zapraszani do udziału w regionalnych oraz ogólnopolskich zawodach w programowaniu zespołowym.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie:

https://cmi.edu.pl

Do udziału zapraszamy uczniów klas V-VII. Zajęcia odbywać się będą w grupie do 12 osób, od października do maja, w każdą środę na 8 i 9 lekcji (od  14.30 – 16.15).

Zgłoszenia przyjmuje Pani Marta Kaczmarczyk.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

ERASMUS+ „Steam with STEAM”

 

Tytuł projektu: „Steam with STEAM”
Można to przetłumaczyć jako „ Pełną parą w STEAM”

„Steam with S.T.E.A.M” to gra słów i skrót jednocześnie. Termin steam oznacza parę (wodną), ale również energie, moc. S.T.E.A.M to skrót: Science – nauki ścisłe, Technology – technologia, Engineering – inżynieria, Art – sztuka, Mathematics – matematyka.

Ten projekt chce rozwijać S.T.E.A.M., możliwości i myślenie obliczeniowe poprzez różnego rodzaju działania oraz konkursy..
Przedszkole w Austrii, szkoły podstawowe w Belgii, Polsce, Rumunii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii chcą porównywać, dzielić się i rozwijać dobre praktyki i ramy dla niezbędnych umiejętności XXI wieku.
Projekt można obserwować na stronie:  http://steamwithsteam.eu/
W projekcie weźmie udział co najmniej 90 dzieci z 5 szkół i 50 nauczycieli.
Koordynatorem programu jest Pani Marta Kaczmarczyk.

W ciągu dwóch lat odbędzie się 6 mobilności edukacyjnych, dydaktycznych i szkoleniowych oraz 1 krótkoterminowe wspólne szkolenie nauczycieli w Belgii.
Plan wyjazdów:
27.10.2019 – 31.10.2019 Belgia wyjazd z 2 nauczycielami i 8 uczniami.
Luty 2020 Austria wyjazd  dla 2 nauczycieli
Maj 2020 Polska przyjeżdża 10 nauczycieli i 18 uczniów.
Październik 2020 Rumunia wyjazd 2 nauczycieli i 6 uczniów
Luty 2021 Hiszpania wyjazd 2 nauczycieli
Maj 2021 Wielka Brytania wyjazd 2 nauczycieli i 6 uczniów
Czerwiec 2021 Belgia wyjazd 2 nauczycieli

CAŁODOBOWA INFOLINIA

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że dziś została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

Z poważaniem

Anna Ostrowska, Rzecznik Prasowy MEN

EKO KIERMASZ

30 września 2019

Znalezione obrazy dla zapytania polski klub ekologiczny

 

Serdecznie zapraszamy na już XVIII Eko-Kiermasz dla Zdrowia, który odbędzie się 5 października  2019 r.(sobota).    Szczegóły w załącznikach.

W imieniu Zarządu PKE – Koła w Tychach zapraszamy do Zespołu Szkół nr 1 w Tychach.

OKULARY DLA AFRYKI

28 września 2019

We wrześniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w III Ogólnopolskiej Zbiórce Używanych Okularów – “Okulary dla Afryki”
Zebrano łącznie 92 pary okularów, w tym 48 par okularów przeciwsłonecznych i 44 pary okularów korekcyjnych.
Udział naszych uczniów i rodziców w tej akcji pomoże Mobilnej Klinice po raz kolejny wyruszyć na Czarny Ląd i w ramach swej misji lekarze-okuliści będą mogli zbadać wzrok i dobrać okulary osobom, które nie maja takiej możliwości na co dzień.

POLICJANT = BEZPIECZEŃSTWO

18 września 2019

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.

W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy policjanta, który spotkał się z uczniami klasy I. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach miasta, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły oraz pokazał niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową i prawo jazdy. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

ÓSME NARODOWE CZYTANIE

8 września 2019

W piątek 6 września 2019r. w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach odbyło się spotkanie z okazji ósmej edycji Narodowego Czytania. Akcja prowadzona jest w naszym kraju i w wielu  miejscach na świecie, aby propagować czytelnictwo oraz ukazać moc i piękno polskiej literatury, która jednoczy Polaków.

W tym roku podczas ósmego Narodowego Czytania teksty ośmiu nowel polskich prezentowali zaproszeni goście:

pani dyrektor Grażyna Jurek (dyr. Zespołu Szkół nr 1im. Gustawa Morcinka w Tychach), pani dyrektor Katarzyna Bienia – Marczykiewicz (dyr. Przedszkola nr 18 im. Juliana Tuwima w Tychach), pani  Danuta Szucka
( nauczyciel Technikum nr 2 w Tychach), pan Wojciech Wieczorek ( redaktor naczelny tygodnika „Twoje Tychy”), pan dyrektor Adam Burczyk (dyr. Zespołu Szkół nr 6 w Tychach), pan dyrektor Jacek Baran (dyr. Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach), pan dyrektor Tomasz Giedwiłło (dyr. Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach), pan wicedyrektor Adam Niesyto (wicedyrektor MDK nr 2 w Tychach) oraz pani Elżbieta Golińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach, pani wicedyrektor SP 18 Bożena Saczek, pani Oktawia Noras.

Po odczytaniu kolejnych utworów głos zabierali ósmoklasiści przedstawiając znaczenie nowel w polskiej literaturze. Podkreślali wartości
w nich zawarte, takie jak: szacunek dla tradycji, historii, rodziny i dla drugiego człowieka.  Organizatorem spotkania była pani Barbara Dubaj.

Odczytano fragmenty nowel:

  1. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza
  2. „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej
  3. „Dym” Marii Konopnickiej
  4. „Katarynka” Bolesława Prusa
  5. „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego
  6. „Sawa” Henryka Rzewuskiego
  7. „Sachem” Henryka Sienkiewicza
  8. „Orka” Władysława Stanisława Reymonta