ODWIEDZINY MAKSA

19 lutego 2019

Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych odwiedził nas MAKS CZYJT, nasz kolega i uczeń,  który obecnie przebywa na leczeniu w Austrii. Wspólnie z koleżankami i kolegami ze swojej klasy 7A spędził kilka chwil, podczas których dowiedzieliśmy się jak spędza czas za granicą, jak przebiega leczenie, oglądając nasze wspólne zdjęcia z poprzednich lat wspominaliśmy miłe chwile. Spotkanie to przypomniało wszystkim, że przyjaźń nie zna ograniczeń, nie zniszczy jej choroba, odległość czy mijający czas. Maksiu poczęstował wszystkich smakołykami przywiezionymi z Austrii, klasa 7A również przygotowała dla Maksa prezent, który będzie mógł zabrać ze sobą do Austrii i kiedykolwiek na niego spojrzy przypomną mu się znajome twarze. Z inicjatywy Samorządu Szkolnego, Maks otrzymał zbiorowy prezent od wszystkich klas, prace uczniów, w których życzą Maksowi wszystkiego co najlepsze, zapewniając tym samym o swojej pamięci i wsparciu.

Wpis Mamy Maksa z facebooka:    Tydzień temu Nasz Wojownik spędził w swoich ukochanych Tychach …. i odwiedził swoją Szkołę jak i spotkał się ze swoją klasą. Była radość ogromna za co gorąco dziękujemy p.Dagmarze Kajzar i klasie 7 A, za cudowne pełne niespodzianek spotkanie jak i całemu Samorządowi Szkolnemu za to że pamiętają o Maksie i ze wspierają go w tej ciężkiej dla niego walce.

Zachęcamy do odwiedzania tej strony, nazywa się: Walczymy dla Maksa.

RUDOLPH- THE RED-NOSED REINDEER

3 lutego 2019

Uczniowie z klasy 1b i 1c  biorący udział w zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów językiem angielskim  prowadzonych według programu innowacyjnego p. Magdaleny Wacławek :,, Through four seasons with English ’’( Przez cztery pory roku z językiem angielskim)  zaprezentowali sztukę:,, Rudolph- the Red-Nosed Reindeer” ( Rudolf- czerwononosy Renifer). To pouczające przedstawienie jest opowieścią o potrzebie tolerancji i akceptacji wbrew wszelkim odmiennościom. Historia Renifera Rudolfa przypomina nam  o potrzebie bycia dobrym dla drugiego człowieka i akceptowania go takim jaki jest, a przede wszystkim dostrzegania jego wewnętrznego piękna i dobroci.

Bohaterowie przedstawienia to:  Rudolf, Mama Rudolfa, Święty Mikołaj i 8 reniferów. Wszyscy aktorzy bardzo ładnie zaprezentowali grane przez siebie postacie. Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę : „It’s Christmas Day”, a Święty Mikołaj rozdał każdemu dziecku malutką niespodziankę.

WSPÓŁPRACA Z MBP

27 stycznia 2019

W poniedziałek 21 stycznia uczniowie klasy 6b odwiedzili filię nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Celem spotkania było zachęcenie uczniów do korzystania z zasobów biblioteki, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz propagowanie literatury. Pani bibliotekarka opowiadała młodzieży o zasadach korzystania z biblioteki i zgromadzonym księgozbiorze. Uczniowie chętnie opowiadali o swoich wyborach czytelniczych i dyskutowali o różnicach w odbiorze filmów i słowa pisanego. Wysłuchali fragmentu Hobbita J. R. R. Tolkiena i obiecali doczytać historię do końca. Mogli także zapoznać się dostępnym na półkach księgozbiorem oraz poznać ulubione i najczęściej wypożyczane książki w bibliotece. A o wszystko zadbała Pani Barbara Dubaj.

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

18 stycznia to Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka! Znany niemal na całym świecie amator miodku i najbardziej rozpoznawalny mieszkaniec Stumilowego Lasu pojawił się po raz pierwszy w 1926 roku. Ukazała się wówczas pierwsza publikacja, opowiadająca historię tego wyjątkowego misia. Jej autorem był Alan Aleksander Milne (ur. 18.01.1882) – data urodzenia jego twórcy stała się świętem Kubusia Puchatka. W bibliotece szkolnej również świętowaliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Na „świetliczaków” czekała Madzia i Lila uzbrojone w historyjki o najfajniejszym misiu świata. Pierwszoklasiści po wysłuchaniu fragmentów bajek zabrali się za kolorowanie i snuli swoje opowieści o ulubionych przygodach fantastycznego Kubusia. Pani Magda Krawczyk – nasza ukochana bibliotekarka nie pozwala nam się nudzić.

“WYMIANA CIEPŁA”

25 stycznia 2019

W Tychach trwa II edycja akcji „Wymiany Ciepła”. Posiadasz w domu niepotrzebne, za małe ubrania? Kurtka, w której chodzisz, przestała Ci się podobać? Zamiast wyrzucać, oddaj ją komuś, komu bardzo się przyda! Od 10 stycznia do 8 lutego nasza szkoła uczestniczy w akcji, która ma na celu pomoc bezdomnym i potrzebującym. Zbieramy ciepłą odzież, koce, czapki, szaliki, rękawice, skarpety.
Do chwili obecnej zebraliśmy i przekazaliśmy:
31 kurtek, 1 kożuch,1 kombinezon, 5 kamizelek, 10 par rękawiczek, 8 koców, 28 szalików, 54 czapki, 34 swetry, 3 getry, 4 pary ciepłych skarpet, 21 bluz, 17 bluzek, 1 parę butów, 18 spodni, 5 spódnic, 1 sukienkę, 5 koszulek.
W dalszym ciągu liczymy na Państwa wsparcie.
Wszelkie dary można przekazywać do świetlicy szkolnej.
Zima to najgorszy czas w roku dla osób potrzebujących i bezdomnych. Spadek temperatury poniżej zera sprawia, iż swetry, kurtki, wszystko, co może pomóc w przetrwaniu zimy staje się bezcenne. Zapewne każdy z nas ma w szafie choć jedną ciepłą rzecz, której już nie nosi i może ją przekazać komuś innemu. Przyłącz się do akcji – zachęcają wolontariusze z Osiemnastki. Koordynator- Pani Agnieszka Krasuska.

III SLĄSKI FESTIWAL NAUKI

21 stycznia 2019

Rozpoczął się III Śląski Festiwal Nauki, wymyślony przez Uniwersytet Śląski, ale organizowany przez sześć śląskich uczelni: UŚ, Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, AWF i najmłodszy w Polsce Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

Jest to ważne wydarzenie dla regionu, podczas którego otwieramy nasze laboratoria i nasze pracownie. Wydarzenie, które pozwala spotkać ludzi z pasją, odkrywców. Ta trzecia edycja jest o tyle znacząca i wyjątkowa, że otwiera się na kontakt z nauką światową
Gościem specjalnym inauguracji ŚFN była Nicole Stott, amerykańska astronautka i malarka, która na pytanie: „Jak tam jest w kosmosie (spędziła tam ponad 100 dni)?”, powiedziała krótko: „Cudownie”. Mieliśmy możliwość wysłuchania jej relacji. Ogromne powierzchnie Międzynarodowego Centrum Kongresowego zapełniły się dziećmi i młodzieżą. Nasi uczniowie oraz tysiące innych przyszło doświadczyć niepowtarzalnych eksperymentów, posłuchać ciekawych wykładów i wziąć udział w superpokazach. I my tam byliśmy, eksperymenty robiliśmy, wiedzę zdobywali i szczęśliwie do domu wracali : klasa 7a i b z Panią Dagmarą Kajzar i Haliną Piliszczuk, oraz klasa 4 e z Panią Agnieszką Krasuską.

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

11 stycznia 2019

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY NA TEMAT
„OPOWIEŚCI WIGILIJNEJ K. DICKENSA
„Wydaje mi się, że istnieją rzeczy, które wiele przyniosły mi dobrego, acz nie dały mi żadnych materialnych korzyści. Boże Narodzenie do nich właśnie należy.”
Karol Dickens: „Opowieść wigilijna”

W jeszcze świątecznej atmosferze dnia 8 stycznia 2019r. uczniowie klas siódmych wzięli udział w Szkolnym Konkursie Czytelniczym na temat „Opowieści wigilijnej”
K. Dickens’a. Spotkanie rozpoczęło się występem uczniów klasy 6b, którzy przedstawili bożonarodzeniowe zwyczaje panujące w krajach europejskich i w USA.
W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny kl. 7a, kl. 7b, kl. 7c. Zaprezentowały one bardzo dobrą znajomość lektury i biografii autora.
Konkurs podsumowała i wręczyła nagrody uczestnikom pani Bożena Saczek wicedyrektor szkoły. Jako jury oceniały wypowiedzi drużyn: pani Małgorzata Orzeł – Zachłód i pani Małgorzata Nowakowska. Konkurs prowadziła pani Barbara Dubaj.

Wyniki konkursu:
I miejsce – uczniowie klasy 7a: Zuzanna Gnacikowska, Milena Wagner, Wojciech Piech.
II miejsce – uczniowie klasy 7b: Marek Chmielnicki, Paweł Hadasz, Kamil Szandar.
oraz uczniowie klasy 7c: Oliwia Deptuła, Kornelia Pisula, Konrad Nowakowski.

SPOTKANIA NOWOROCZNE

W dniu 9 stycznia 2019 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w spotkaniach kolędowych  w parafii św. Krzysztofa i Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym.
Na spotkanie z seniorami w parafii św. Krzysztofa wybrali się uczniowie klasy 6a , którzy przygotowali krótki program o tematyce bożonarodzeniowej. Przy akompaniamencie gitary  uczniowie zaśpiewali  razem ze starszymi osobami znane , piękne kolędy i przypomnieli fragmenty Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa. Swój występ dzieci zakończyły życzeniami dla seniorów i wręczyły pamiątkowe kartki. Po kolędowaniu był czas na rozmowy przy herbacie            i cieście.
W tym samym dniu uczniowie klasy 8 c wybrali się do tyskiego OREW-u aby kolędować z podopiecznymi  i pracownikami ośrodka. Występ spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem. Nasi uczniowie mogli spędzić czas  z niepełnosprawnymi dziećmi, którym pomagają w ramach wolontariatu i poznać pracę ośrodka.

ZDROWE ZĘBY

8 stycznia 2019

W naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne dla kl.1-3 prowadzone przez przedstawiciela Zarządu Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii w Zabrzu Panią DOMINIKĘ WAGNER. W trakcie spotkania  przedstawiona została prezentacja multimedialna na temat zdrowia i higieny jamy ustnej oraz krótka demonstracja na modelach jamy ustnej. Przypomniano dzieciom o konieczności dbania o odpowiedni skład i konsystencję pożywienia, wizyty kontrolne u stomatologa oraz o dbałość o higienę jamy ustnej. Pani Dominika opowiadała o sposobach utrzymania higieny uzębienia, szczotkowaniu i  doborze odpowiedniej szczoteczki, pasty i środków uzupełniających. Każdy uczeń otrzymał upominek w postaci pasty lub szczoteczki do zębów oraz planszy edukacyjnej.

5 PORCJI ZDROWIA W SZKOLE

4 stycznia 2019

W ramach Programu w klasach- 1 a, 1b, 1c, 3a,i 3 b zostały przeprowadzone zajęcia , których tematem było „5 porcji warzyw, owoców i soku”.
Celem zajęć było poszerzenie wiedzy o prawidłowym żywieniu, utrwalenie informacji o roli warzyw , owoców i soków w prawidłowej diecie.
Uczniowie zostali zapoznani z piramidą żywienia i aktywności fizycznej oraz poznali nazwy witamin zawartych w owocach i warzywach oraz ich roli w organizmie człowieka.
Dowiedzieli się również, jakie porcje warzyw i owoców należy spożywać codziennie.
Na zajęciach wykorzystano broszury informacyjne: piramidę żywienia, „Witaminy w warzywach i owocach’’ , gry- „ Dyktando w ruchu”, „Zakodowane owoce”, „ Memory”.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Wykonali rysunki  przedstawiające warzywa i owoce zawierające witaminę, której nazwę literową odnajdywali w swoim imieniu i nazwisku. Rozwiązywali także krzyżówkę z hasłem -„ Pijmy soki”, wykonali prace plastyczne na temat korzyści płynących ze spożywania warzyw i owoców.
Lekcje zakończyły się wystawami prac plastycznych.
Mamy nadzieję , że wiedza, którą uczniowie zdobyli, będzie procentować i codzienna dieta każdego z nich, będzie opierała się na spożywaniu 5 porcji warzyw, owoców i soku.
Koordynatorem programu jest Pani Ewa Mateja.