GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA …

GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!

Projekt skierowany  jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego. Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Koordynatorem szkolnym w SP 18 jest pan historyk Hadrych Zbigniew.
Więcej o programie można czytać : www.pamiec81.pl

———————————————————————————————————————————————————————-

 

 

 

W środę 27 października pięciu nauczycieli z naszej szkoły wzięło udział on line w konferencji pt.„Drogowskazy pozostawione przez kard. Stefana Wyszyńskiego na czasukryzysu”. Wydarzenie odbyło się na Jasnej Górze. Prelegenci – o.dr Grzegorz Prus i Beata Mackiewicz – przybliżyli słuchaczom osobę, działalność i pisma Prymasa Tysiąclecia. W wykładach poruszono między innymi dzieje stosunków Kościół – państwo w okresie między zakończeniem II wojny światowej a wprowadzeniem stanu wojennego. Przypomniano o uwięzieniu Stefana Wyszyńskiego, przygotowaniach do 1000-lecia chrztu Polski, obchodach milenijnych. Prelegenci podkreślali olbrzymią rolę Kościoła katolickiego prowadzonego przez Prymasa Wyszyńskiego w budowaniu jedności narodowej, podtrzymywaniu ducha wolności i szacunku do każdego człowieka.

Wszystkich zainteresowanych
tematyką zapraszamy do oglądania filmu https://www.youtube.com/watch?v=sFjTjDZZTqU&t=17s.

 

Aby przybliżyć uczniom tematykę stanu wojennego, zorganizowano w szkole kącik pamięci.


W dniu 8 listopada 2021r klasy ósme wzięły udział w wycieczce do Miejsca Pamięci Auschwitz- Birkenau. Zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.Uczniowie oddali cześć ofiarom ludobójstwa.

——————————————————————————————————————————————————————

Uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. „Szkoła pamięta”. W jej ramach w okresie od Wszystkich Świętych do Narodowego Święta Niepodległości uczczono pamięć bohaterów walczących o wolną Polskę. Uczniowie odwiedzali cmentarze (m.in. w Tychach i Brzeszczach) i groby powstańców śląskich i ofiar II wojny światowej zapalając znicze. Oddawano hołd również pod pomnikami gen. Stefana „Grota” Roweckiego i 100-lecia Niepodległości w Tychach oraz pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Uczniowie nie zapomnieli również o bohaterskiej obronie kamiennego krzyża zlokalizowanego przy ulicy Roweckiego, którego Tyszanie nie pozwolili komunistycznym władzom usunąć.

—————————————————————————————————————————————————————————-

Uczniowie 7 i 8 klas obejrzeli film „Nie zabierajcie mamy” opowiadający o losach kobiet internowanych po 13.grudnia 1981 roku. Autorzy dokumentu zebrali wypowiedzi samych bohaterek oraz ich rodzin, w komentarzach podkreślono perfidne działania władz komunistycznych nastawione na rozbijanie rodzin i terroryzowanie społeczeństwa. Zainteresowani uczniowie i nauczyciele mogli również skorzystać z linku i  obejrzeć  indywidualnie materiał.

———————————————————————————————————–

Wystawa – Kopalnia WUJEK      , czytaj, oglądaj
———————————————————————————————————-