ZDROWO JEM WIĘCEJ WIEM – BIAŁA KRAINA

Przystąpiliśmy do realizacji kolejnego zadania w ramach programu „ Zdrowo jem, więcej wiem”. Tym razem wybraliśmy się do Białej Krainy Cukrowej Wróżki, by dowiedzieć się, czy ludzie w niej mieszkający są szczęśliwi. Aby dotrzeć do Białej Krainy dzieci odbyły podróż Zdrowolotem, wykorzystując zabawę ruchową pt. „Samoloty”. Następnie przeszły Tajemniczym Tunelem na spotkanie z Cukrową Wróżką. Po powitaniu Wróżka zaprosiła wszystkich do rozwiązania zagadek o soli i cukrze, a następnie dzieci otrzymały portrety Cukrowej Wróżki i narysowały, jak wyobrażają sobie jej krainę, w której dominują dwie substancje – sól i cukier. Po zaprezentowaniu prac plastycznych Wróżka poprosiła,  żeby dzieci zastanowiły się, czy mieszkańcy jej krainy są naprawdę szczęśliwi. Wtedy odbyła się burza mózgów i padały różne propozycje wskazujące wady i zalety mieszkania w takiej krainie. Okazało się, że jednak wad jest więcej i wszyscy przyznali, że mieszkanie w Białej Krainie nie jest zdrowe. (Na tym etapie można było zauważyć, że poziom wiedzy dzieci jest dobry, ale nie znają chorób, jakie te substancje wywołują.) Cukrowa Wróżka odbyła z dziećmi pogadankę przybliżając im informacje na temat rodzajów soli i cukru, skąd się biorą, ich wady, zalety i zamienniki. Po zdobyciu tych informacji dzieci przystąpiły do odczytywania etykiet na opakowaniach różnych produktów. Bardzo dużym zaskoczeniem było dla dzieci to, że w większości tych produktów można znaleźć sól i cukier, nawet pod nieznanymi dla nich nazwami, więc ludzie spożywają ich sporo. Następnie za pomocą smaku i dotyku uczniowie rozpoznawali różne rodzaje soli i cukru oraz produktów zawierających sól i cukier. Wszyscy wspólnie zastanowili się, jakimi produktami można zastąpić sól(przyprawy) i cukier ( miód, suszone owoce, naturalne soki), aby zdrowo jeść i żyć. Mając już pełną wiedzę na temat soli i cukru dzieci przystąpiły do tworzenia drzewek decyzyjnych wskazując zalety oraz wady spożywania cukru lub soli oraz układali puzzle z hasłem ,,Nie solimy! Nie słodzimy! Wybieramy witaminy! Po pożegnaniu z Cukrową Wróżką dzieci wróciły do klasy Zdrowolotem. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach i z wielkim zaangażowaniem wykonywali wszystkie zadania. Była to niezwykła podróż, którą razem odbyli. Zajęcia w świetlicy przeprowadziła Pani Małgorzata Lewicka.styczeń 2018.

12 lutego 2018