MOJE ZWYCZAJE ŻYWIENIOWE

W ramach programu „Zdrowo jem, więcej wiem” przeprowadzono cykl spotkań świetlicowych na których omówiono poszczególne tematy założone w tym programie. Tematyka zajęć była pt. Moje zwyczaje żywieniowe”. Celem zajęć było motywowanie do wdrażania prawidłowych zwyczajów żywieniowych, oraz zachęcanie do właściwego wyboru produktów w ciągu dnia oraz dlaczego nie powinno się jadać niektórych produktów.
Początkowa wiedza naszych uczniów na temat zdrowego odżywiania okazała się niedostateczna, dlatego też przedstawiono, a zarazem przypomniano uczniom jak należy inwestować w nasze zdrowie.
W ciągu tych spotkań zapoznano uczniów z historią Tadka i Zosi- opowiedziano jak ważne jest pierwsze śniadanie, dlaczego należy w małych ilościach spożywać posiłki oraz właściwie wybierać produkty. Przedstawiono uczniom Piramidę Zdrowia, gdzie wskazano, że powinniśmy w naszej diecie jeść produkty z każdej grupy uwzględnionej w Piramidzie zdrowia aby nasza dieta była urozmaicona. Przypomniano, że każdy posiłek powinien zawierać owoce i warzywa, że nie powinno zabraknąć produktów zbożowych jak pełnoziarnistego pieczywa i makaronów, kasz, ryżu, które są źródłem energii oraz, że powinniśmy spożywać produkty mleczne oraz ryby, jaja mięso, które są źródłem białka. Unikać powinniśmy za to tłuszczy szczególnie tych niezdrowych i cukrów zawartych w słodyczach. Kolejnym zadaniem edukacyjnym i zarazem rozrywkowym po takiej dawce teorii o zdrowym odżywianiu było odegranie przez uczniów scenek zakupów sklepikowych przy naszym teatrzyku. Uczniowie ponadto dokonali zapisków w tzw. zeszytach: „Moje nawyki żywieniowe” gdzie dowiedli, że nie zawsze dokonują prawidłowych wyborów żywieniowych. W tym zadaniu dokonali podziału na właściwe i niewłaściwe posiłki, produkty jakie spożywają.
Na podsumowanie zajęć przedstawiono uczniom skutki dla naszego zdrowia, gdy spożywamy niezdrowe dla naszego organizmu produkty, a zarazem zachęcono do przemyśleń i  zmiany złych nawyków żywieniowych. Zajęcia przeprowadziła Pani Katarzyna Kubis.

24 kwietnia 2018