ERASMUS – Grecja

W dniach 15-19 maja 2023r. 9 uczniów wraz z 3 nauczycielami naszej szkoły brało udział w mobilności do Grecji. Gościliśmy w Platon School Katerini, Ganochora. Podczas mobilności pracowaliśmy wspólnie z uczniami greckimi. Prezentowaliśmy swoje kraje, ciekawostki o nich, przybliżyliśmy tradycje i dziedzictwo kulturowe. Nie zabrakło także kilku słów o naszych miastach. Podczas zajęć w szkole mieliśmy lekcje kultury oraz programowania z greckimi nauczycielami. Były zajęcia projektowe STEAM. W mieszanych grupach pracowaliśmy nad skonstruowaniem robotów Lego Spike oraz Lego Mindstorm. Musieliśmy łączyć różne dziedziny nauki: matematyki, inżynierii, fizyki tak, aby nasze roboty działały. Spisaliśmy się na medal! W wyjazdach projektowych Erasmus+ dużą rolę odgrywa także poznanie dziedzictwa kulturowego danego kraju. My także mieliśmy tę możliwość podczas wycieczek towarzyszących naszej mobilności. Byliśmy na Meteorach tzw. wiszących klasztorach, wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO. Zobaczyliśmy także masyw Olimpu. Mogliśmy skonfrontować naszą wiedzę o mitologii i jednocześnie dowiedzieć się czegoś więcej. Dzisiaj Zeus, Olimp, Egeusz nie mają przed nami żadnych tajemnic. Byliśmy w Litochoro, wiosce u podnóża góry, przeszliśmy Wąwóz Enipeas i doszliśmy do pięknego wodospadu. Mieliśmy okazję zwiedzić zamek w Platamonas oraz samo miasteczko. W drodze powrotnej do kraju zwiedziliśmy także Saloniki – drugie co do wielkości i ważności miasto w Grecji. Takie imiona jak Aleksander Macedoński, Bucefał, pozostaną w naszej pamięci na zawsze. Podróżowanie to także lokalne smaki: był grecki gyros, souvlaki, sałatka grecka, churrosy i oczywiście greckie lody. To było bardzo wartościowe przeżycie, które na zawsze zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy, że dzięki programowi Erasmus+ mogliśmy tego doświadczyć.

16 czerwca 2023