V FESTIWAL KULTURY JAPOŃSKIEJ

Na zaproszenie Dyrektora MDK nr 2 uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach  odbyli  spotkanie z tradycją i nowoczesnością w ramach V Festiwalu Kultury Japońskiej. Wystawa mangi i pokaz filmów anime pozwoliły przybliżyć uczniom tematykę egzotyki  japońskiej. Pokaz ceremonii parzenia herbaty pokazał, jak można jednoczyć artystyczną kreatywność, wrażliwość na przyrodę i myśl religijną. Do klasycznych kompozycji kwiatowych jesteśmy przyzwyczajeni, jednak znaczenie i linearność japońskiej ikebany, oraz towarzysząca temu filozofia nabrały nowego znaczenia w dłoniach wyłaniających się z kolorowego kimona. Pokaz sztuk walki mieczem japońskim w wykonaniu m.in. absolwenta naszej szkoły był dla nas szczególnie emocjonalny. Uczta dla ciała była dla niektórych pierwszym spotkaniem z tradycyjnym japońskim sushi .

22 kwietnia 2017