BOOK TOUR Z ….BABCOCHĄ

ZAKOŃCZENIE MIĘDZYSZKOLNEJ AKCJI CZYTELNICZEJ BOOK TOUR Z…BABCOCHĄ

W październiku 2018 r., podczas obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych, wystartowaliśmy z międzyszkolną akcją czytelniczą Book Tour z…Babcochą.
„Wędrująca książka” miała wielorakie zadania do spełnienia: rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci; budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne;  rozwijać ich wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość; inspirować i chronić przed negatywnym wpływem otoczenia.
Forma akcji zaintrygowała 10 tyskich podstawówek, które razem z nami podjęły wyzwanie czytelnicze. Egzemplarz Babcochy Justyny Bednarek wędrował przez 9 miesięcy od szkoły do szkoły i w każdej gościł maksymalnie 3 tygodnie. W tym czasie uczniowie klas 1-3 mogli poznać i zaprzyjaźnić się z główną bohaterką. Ich zadaniem było wykonanie dowolnej pracy plastycznej do przeczytanej książki. Czytaliśmy i rozmawialiśmy, a ogrom pracy wykonanej przez nauczycieli bibliotekarzy w szkolnych bibliotekach i świetlicach zaowocował pięknymi pracami plastycznymi wykonanymi przez dzieci.
Babcocha zagościła w sercach i pamięci uczniów, co zmotywowało nas – organizatorów – do podjęcia działań, by wszyscy uczestnicy mogli spotkać się z autorką książki. Z pomocą przyszły nam panie z działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Pani Ela i p. Sylwia przygotowały nam nie tylko klimatyzowaną salę, ale zaprosiły dla nas na zakończenie akcji czytelniczej autorkę Babcochy p. Justynę Bednarek.
Ciepła, serdeczna i pełna humoru pisarka szybko zyskała sympatię naszych dzieci, które słuchały jej opowieści i chętnie brały udział w rozmowie. Uczniowie poznali też inne książki p. Bednarek. Rozpoznawali innych bohaterów np. skarpetki i kuny, które autorka przywiozła ze sobą w specjalnej torbie.
Każdy uczestnik mógł zdobyć autograf na przygotowanych przez nas zakładkach do książek. Pani Justyna cierpliwie podpisywała książki i zakładki, nie zrażając się „rosnącym ogonkiem”. Dla wielu uczestników było to pierwsze spotkanie autorskie, na którym mogli porozmawiać z prawdziwym pisarzem.
Pani Justynie Bednarek podarowaliśmy mini książeczkę z czterema opowiadaniami na temat przygód Babcochy, których autorami byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19. Ilustracje do opowiadań przygotowali nasi uczniowie klasy 3a: Marta i Bartek. Dzieci zebrały brawa od samej pisarki, która była bardzo wzruszona tym pomysłem.
Radość dzieci udzielała się także opiekunom, którzy wymusili na nas niejako kontynuację akcji w przyszłym roku szkolnym. Nie pozostaje nam nic innego jak przez czas wakacji szukać kolejnej inspiracji do naszej akcji☺
Prace dzieci wystawione zostały w Mediatece w dziale dziecięcym. Zapraszamy do oglądania przez okres wakacji!

Szkoły biorące udział w międzyszkolnej akcji czytelniczej Book Tour z… Babcochą:
Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 7, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 10, Szkoła Podstawowa
nr 11, Szkoła Podstawowa nr 18, Szkoła Podstawowa nr 19, Szkoła Podstawowa nr 35, Szkoła Podstawowa nr 36.
Akcją kierowały Panie Magdalena Krawczyk, Katarzyna Stachoń, Katarzyna Jarosz, a gościła nas MEDIATEKA.

12 czerwca 2019