Arteterapia

Arteterapia to terapia przez sztukę. Rzeźba, malarstwo, taniec czy śpiew otwierają nam dostęp do naszego wnętrza: emocji, potrzeb, lęków. Arteterapia jest dobra dla każdego i w każdym wieku: mogą z niej korzystać dzieci, osoby dorosłe i seniorzy. Działania artystyczne są sposobem na wyrażenie siebie, a wie o tym doskonale każdy plastyk, tancerz, czy muzyk. Niektórzy dopiero przez sztukę są w stanie się otworzyć. Jest to bezcenne, bo tylko wtedy właśnie można pomóc. Należy podkreślić, że w arteterapii nie trzeba mieć żadnych uzdolnień w kierunku określonej dziedziny sztuki, to nie ma znaczenia. Działanie terapeutyczne i relaksacyjne ma po prostu sam proces twórczy.

Ekspresja artystyczna powoduje w człowieku uczucie wyzwolenia, można to określić jako katharsis (z greckiego – oczyszczenie). Polega to na tym, że w pewnym momencie, gdy intensywnie i z zaangażowaniem pracujemy nad swoim dziełem, „puszczają” blokady emocjonalne, nagromadzone emocje znajdują w końcu ujście, lęki ustępują, zmniejsza się napięcie. To sprawia, że uczeń zyskuje większą łatwość w otworzeniu się, a to z kolei jest zwykle początkiem pozytywnych zmian. Takie zajęcia w naszej szkole prowadzi Pani Marzena Bekier. Na zdjęciach widzicie archiwalne migawki z filcowania na mokro, lepienia z gliny, „wyżywania” się twórczo na masach plastycznych.

8 lutego 2021