OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI

17 września uczniowie klas 7  brali udział w „Osobliwościach Świata Fizyki”, czyli w pokazach eksperymentów wraz z wykładami organizowanymi przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. Naukowcy pracujący na co dzień w Instytucie Fizyki przeprowadzali na żywo doświadczenia.
W tym roku dotyczyły one energii i fal. Uczniowie przypomnieli sobie, jakie rodzaje fal wyróżniamy. Wiedzą już, że dzięki nim możemy widzieć, słyszeć, rozmawiać przez telefon, a także badać odległe zakątki kosmosu. Na zajęciach z energii mieli możliwość postrzelać z procy, kuszy, sztucera oraz pistoletu, a także schować się za kocem termicznym i stać się niewidzialnym przed kamerą termowizyjną. Mogli też zobaczyć, jak działa maszyna parowa, i dowiedzieć się, czym jest kołyska Newtona. Przeanalizowali również zmiany energii na torze z kulkami oraz zobaczyli domino z książek wspinające się po schodach. Cykl wycieczek dla klas 7 zorganizowała pani Żaneta Szostek.

18 września 2021