ÓSME NARODOWE CZYTANIE

W piątek 6 września 2019r. w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach odbyło się spotkanie z okazji ósmej edycji Narodowego Czytania. Akcja prowadzona jest w naszym kraju i w wielu  miejscach na świecie, aby propagować czytelnictwo oraz ukazać moc i piękno polskiej literatury, która jednoczy Polaków.

W tym roku podczas ósmego Narodowego Czytania teksty ośmiu nowel polskich prezentowali zaproszeni goście:

pani dyrektor Grażyna Jurek (dyr. Zespołu Szkół nr 1im. Gustawa Morcinka w Tychach), pani dyrektor Katarzyna Bienia – Marczykiewicz (dyr. Przedszkola nr 18 im. Juliana Tuwima w Tychach), pani  Danuta Szucka
( nauczyciel Technikum nr 2 w Tychach), pan Wojciech Wieczorek ( redaktor naczelny tygodnika „Twoje Tychy”), pan dyrektor Adam Burczyk (dyr. Zespołu Szkół nr 6 w Tychach), pan dyrektor Jacek Baran (dyr. Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach), pan dyrektor Tomasz Giedwiłło (dyr. Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach), pan wicedyrektor Adam Niesyto (wicedyrektor MDK nr 2 w Tychach) oraz pani Elżbieta Golińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach, pani wicedyrektor SP 18 Bożena Saczek, pani Oktawia Noras.

Po odczytaniu kolejnych utworów głos zabierali ósmoklasiści przedstawiając znaczenie nowel w polskiej literaturze. Podkreślali wartości
w nich zawarte, takie jak: szacunek dla tradycji, historii, rodziny i dla drugiego człowieka.  Organizatorem spotkania była pani Barbara Dubaj.

Odczytano fragmenty nowel:

  1. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza
  2. „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej
  3. „Dym” Marii Konopnickiej
  4. „Katarynka” Bolesława Prusa
  5. „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego
  6. „Sawa” Henryka Rzewuskiego
  7. „Sachem” Henryka Sienkiewicza
  8. „Orka” Władysława Stanisława Reymonta
8 września 2019