NASZE „MUZEUM” NA WIELKANOC

IMG_5974Górny Śląsk słynie z bogactwa tradycji i zwyczajów, zwłaszcza tych związanych ze świętami. Triduum Paschalne i Wielkanoc to dla mieszkańców naszego regionu szczególny czas modlitwy i zadumy, ale także kultywowania wielu dawnych tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Już przed Niedzielą Palmową przygotowaliśmy cykl zajęć w ramach innowacji regionalnej „ Podróż śladami (naszych ) śląskich przodków”. Uczestniczą w nich również liczne grupy przedszkolaków z zaprzyjaźnionych placówek – Akademii Przedszkolaka i Przedszkola nr 18. Poznają zwyczaje wielkanocne i zwiedzają ekspozycję w izbie regionalnej. Na zajęciach wykonaliśmy palmy wielkanocne, będące symbolem odradzającego się życia, nadejścia wiosny. Zdobienie jajek,  tak zwane kraszenie (od słowa krasić, barwić), stąd nazwa kraszanki lub kroszonki, to wiodący zwyczaj. Pierwotnie jajka barwiono barwnikami naturalnymi, uzyskiwanymi z wywaru roślinnego, Współczesne metody zdobienia zależą tylko od naszej fantazji i umiejętności. Zapraszamy na wystawę, a odkryjesz ich tajniki !

 

24 marca 2017