KOZIA ZAGRODA

21 września uczniowie klasy 3a i 3b wybrali się na wycieczkę do Koziej Zagrody w Brennej  – miejsca, w którym urzeczywistniły się  marzenia właścicieli – aby dzielić się tym, co piękne i niepowtarzalne w tradycyjnej kulturze mieszkańców Beskidu Śląskiego.  Zwiedzali zrekonstruowaną góralską chatę, karmili w zagrodzie  różne zwierzęta gospodarskie, smakowali oparte na starych przepisach dania kuchni góralskiej. Uczniowie spędzali czas w  drewnianej chacie z dwiema izbami. Dolną z tradycyjnym piecem kaflowym i sklepikiem z pamiątkami uzupełnia obszerna piękna weranda. Od wiosny otwierany jest tam ogródek z rekonstrukcją kolyby pasterskiej, stylową wiatą (rekonstrukcja owczarni) z miejscem na ognisko i naturalnym, nawiązującym do szałasu placem zabaw. Uczniowie poznawali  zwyczaje i kulturę górali beskidzkich, skosztowali miejscowych specjałów, a także własnoręcznie przygotowali chleb do pieczenia. Największą atrakcją było karmienie i czyszczenie kóz i małych koźlątek. Pogoda dopisała, uczniowie mogli się wyhasać, a w sklepiku zakupić pamiątki związane z tym regionem. Wrócili do Tychów w dobrych humorach i z pachnącym chlebkiem. Prawie każdy zakupił pięknie zdobiony flet prosty, którego muzyka z pewnością umili niejeden rodzinny wieczór.

25 września 2021