PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE…..

Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez koszyczka pełnego kolorowych pisanek. Wspólne malowanie jaj to nie tylko tradycja, ale także dobra zabawa. Obok baranka, króliczka i kurczaczka to jedno z najbardziej wymownych haseł kojarzących się nam z tymi właśnie świętami. Jedną z metod zdobienia jaj są kraszasznki.
Jajko oznacza nowe życie, świeżość, narodziny, jest symbolem odrodzenia. Z tego właśnie względu jest jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy. Zdobione na różne sposoby jajka są nieodłącznym towarzyszem wielkanocnych stołów i stroików.
Najpopularniejszą metodą w dekorowaniu jaj jest przygotowanie pisanek. Ludzie zwykli nazywać tym mianem wszystko cokolwiek powstaje poprzez udekorowanie skorupki. W tradycji staropolskiej jednak określenie to dotyczy jedynie jaj barwionych na różne kolory po wcześniejszym narysowaniu wzorów woskiem. Znane są również inne techniki np. wydrapywanie wzorów, ręczne malowanie za pomocą farby i pędzla lub po prostu rysowanie.

W ramach konkursu „PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE…” uczniowie mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności projektowania i tworzenia dekoracji.Oto nagrodzone osoby:
SOJKA WIKTORIA kl. 3b
TOKARZ OLIWIA kl. 3a
DĄBEK JULIA kl. 3a
LIBECKA ZUZANNA kl. 3b
KRUPA OLIWIER kl. 3b
TRZNADEL MARIANNA kl. 2a
RUDZIŃSKI PATRYK kl. 2c
LASKOWSKA OKTAWIA kl. 3b
TRĄBKA WIKTOR kl. 3b
KONOFAL KATARZYNA kl. 2c

W konkursie na Wielkanocną Kartkę organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24 w Tychach zwycięzcami z naszej szkoły zostały Laura Grodzka i Eliza Hejduk

9 maja 2019