OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

W okresie Świąt Bożego Narodzenia chętnie wracamy do znanego utworu Karola Dickensa – „Opowieści wigilijnej”. Wiele refleksji budzi postać głównego bohatera, Ebenezera Scrooge’a  – oschłego skąpca, który po spotkaniu z duchami stał się pogodnym i hojnym człowiekiem.

W naszej szkole w dniach 21 i 22 grudnia 2020r. odbył się szkolny konkurs literacki na temat „Opowieści wigilijnej” i jej autora organizowany co roku przez p. Barbarę Dubaj. Wzięli w nim udział  uczniowie klas siódmych. A oto wyniki konkursu:
I miejsce: Magdalena Rudek, klasa 7a
II miejsce: Bartosz Kleszczewski i Tymon Stachura z klasy 7a,
oraz Maja Cybulska,  Igor Grzenda, Sonia Szarek z klasy 7b.
III miejsce: Oksana Yarosh z klasy 7a oraz Jagna Łukowska i Nikola Pyrka
z klasy 7b.

Opowieść wigilijna reż. Robert Zemeckis, 2009

Warto przeczytać refleksje uczestników konkursu:
             Moim zdaniem Ebenezer Scroog zmienił się, bo zrozumiał, że będąc samolubnym, skąpym i chciwym nie osiągnie szczęścia. Ludzie zapomną o nim, nikomu nanim nie będzie zależało. Bohater zrozumiał, że każde życie jest cenne zarówno tych biednych, jak i tych bogatych.   Każdy powinien komuś pomoc chociażby ciepłym słowem. [Magdalena Rudek]
                          Sądzę, że Scrooge zaczął współczuć osobom, które skrzywdził, dlatego, że zobaczył swoje życie z innej perspektywy. Prawdopodobnie wstrząsnęła nim nieuniknioność śmierci chłopca, któremu nie pomógł. Widząc własne czyny z innej perspektywy, myślimy o nich inaczej. Zobaczył również jedną z najgorszych rzeczy, jaką może zrobić człowiek- radość z czyjejś śmierci i grabież jego rzeczy.[Bartek Kleszczewski]
                                   Ludzie potrzebują kontaktu z innymi ludźmi. Nikt nie chce być samotny. Scrooge zrozumiał, że marnował swoje życie i postanowił się zmienić.[Maja Cybulska]
                                               Gromadzenie pieniędzy nie ma sensu, jeśli nie korzystają z nich ludzie potrzebujący.[Julia Sobolak]

5 stycznia 2021