Egzamin Ósmoklasisty

22 maja 2022

24, 25, 26 maja

dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Witaj maj…..

1 maja 2022

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Konstytucja 3 Maja.

Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.  Przyjęto podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Choć Konstytucja 3 maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

 

SprzątamyDlaPolski

25 kwietnia 2022

W związku z organizowaną w całej Polsce akcją Klubu Młodych Stowarzyszenia „Dla Polski”, pn. #SprzątamyDlaPolski, włączyli się  do udziału w tym projekcie uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 18 im. Władysława Jagiełły w Tychach. Akcja miała miejsce w dniu 22 kwietnia .Śmieci zostały zbierane przy budynku szkoły, w jej najbliższej okolicy oraz na terenach zielonych. Jest to akcja ekologiczna mająca na celu wspólną troskę o naszą planetę oraz najbliższe środowisko w naszej lokalnej społeczności.
Akcja jest objęta Patronatem Honorowym m.in. Prezes Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Dyrektor Generalny Lasy Państwowe, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej-Piotr Mazurek.
My również braliśmy udział w akcji – czytaj na facebooku.

Nieodpłatna pomoc prawna i obywatelska na terenie Miasta.

21 kwietnia 2022

Pod linkiem https://dogma.org.pl/lokalizacje/tychy/
znajdują się wszystkie informacje nt. świadczenia usług
z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej na terenie Miasta.

Święta Wielkanocne

14 kwietnia 2022

Eskulapiada Tyska

10 kwietnia 2022

Zespół Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach promując zdrowy styl życia oraz potrzebę niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej, zaprasza uczniów klas 7-8 szkół podstawowych do udziału w Eskulapiadzie Tyskiej. Eskulapiada Tyska wpisując się w obchody Światowego Dnia Zdrowia, odbyła się 07.04.2022 r., na terenie Zespołu Szkół im. Orląt Lwowskich w Tychach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas ósmych. Różnorodność konkurencji budziła ciekawość, m.in.: test z wiedzy ogólnej, umiejętność zastosowania w praktyce pierwszej pomocy przedmedycznej, test sprawnościowy, bieg na czas z rannym. Miejsca na podium nie zajęliśmy, ale ważne było nowe doświadczenie. Sprawdziliśmy się i przy okazji przeżyliśmy ciekawą przygodę.

„Korrida-corrida 2022”

7 kwietnia 2022

5 kwietnia 2022 r. nasi uczniowie z klasy 8b: Kamila J., Sonia Sz. i Igor G. wzięli udział w XV Międzypowiatowych Igrzyskach Ortograficznych „Korrida-corrida 2022”, których organizatorem jest Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach.
W konkursowych zmaganiach pisali dwa trudne dyktanda, rozwiązywali ortograficzne zagadki, odpowiadali na pytania dotyczące zasad ortograficznych i wzięli udział w szybkim kursie języka hiszpańskiego. Konkurs trwał aż 3 godziny.
Nasza drużyna zajęła 3 miejsce. Gratulujemy i jesteśmy dumni!

Hejt

30 marca 2022

Hejt, Hejt w internecie – zjawisko społeczne o charakterze poniżającym obserwowanym w środowisku Internetu. Według słownika języka polskiego jest to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie.

Hejter to osoba o niskim poczuciu własnej wartości. Posiada wiele kompleksów, jest smutna i nienawistna, a swoje negatywne emocje stara się przenieść na innych ludzi. Najczęściej hejter to po prostu bardzo nieszczęśliwa osoba, która stara się podbudować własne ego poprzez atakowanie i prowokowanie innych osób.

„Hejterem może być każdy. Każdy może też stać się jego ofiarą.”

29 marca uczniowie klasy 7f wybrali się do Mediateki na spotkanie autorskie z p. Moniką Sławecką. Autorka książki „Hejt” rozmawiała z młodzieżą o zjawisku hejtowania, jego przyczynach i emocjach, które towarzyszą ofiarom i oprawcom.

Po spotkaniu uczniowie odwiedzili pączkarnię  pod opieką Pani Agnieszki Krasuskiej i Pani Magdaleny Krawczyk . W  radosnych i słodkich nastrojach wrócili na kolejne lekcje do szkoły.

DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

20 marca 2022

1 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.  Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w akcji poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia –  trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi, w efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju tej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy.

Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

Dzień bez plecaka

17 marca 2022

Skip to content