Narodowe czytanie

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie. Zbiór poezji zapoczątkował w Polsce romantyzm. Rok 2022 – w związku z dwustuleciem wydania zbioru – obchodzony jest jako Rok Romantyzmu Polskiego.
Z okazji 11 edycji Narodowego Czytania mieliśmy zaszczyt wysłuchać interpretacji wybranych utworów przez zaproszonych gości. Coroczne spotkania mają swe źródło w 2012r. , kiedy to para prezydencka Andrzej i Agata Duda zainicjowała akcję i patronuje jej przez cały czas. Wydarzenie promuje czytelnictwo i przypomina najważniejsze dzieła literatury polskiej.
Na scenie SP 18 w Tychach wystąpili :
Pani Elżbieta Golińska – dyrektor SP 18,
Pani Grażyna Jurek – dyrektor Zespołu Szkół nr 1,
Pani Katarzyna Bienia – Marczykiewicz – dyrektor Przedszkola nr 18,
Pani Małgorzata Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury,
Pani Bożena Saczek – wicedyrektor SP 18,
Pani Małgorzata Orzeł – Zachłód – nauczyciel języka polskiego w SP 18,
Pan Tomasz Giedwiłło – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych,
Pan Jacek Baran – dyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 19,
Pan Adam Burczyk – dyrektor Zespołu Szkół nr 6,
Pan Adam Niesyto –  wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.
Utwory czytane były również przez uczniów klas VIII. Piękno i wielkość literatury odkryliśmy na nowo w utworach „Pierwiosnek”, „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Lilie”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska”. Całość wyreżyserowała Pani Barbara Dubaj – nauczycielka języka polskiego.

2 września 2022