NARODOWE CZYTANIE

W  piątek, 3 września 2021r., w naszej szkole  już po raz szósty odbyło się spotkanie z okazji Narodowego Czytania. Zaproszeni goście wraz z p. dyr. SP 18 Elżbietą Golińską czytali wybrane  sceny „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Mogliśmy usłyszeć: p. dyr. Katarzynę  Bienia – Marczykiewicz, p. dyr. Małgorzatę Król, p. Agnieszkę Penkalę, p. wicedyr. Bożenę Saczek, p. Małgorzatę Nowakowską,  p. dyr. Tomasza Giedwiłłę, p. dyr. Jacka Barana, p. dyr. Adama Burczyka.  Organizatorem spotkania była nauczycielka j. polskiego Barbara Dubaj. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele naszych klas ósmych. Pozostali uczniowie zobaczą nagranie ze spotkania na tablicach interaktywnych w swoich salach lekcyjnych.

Spotkania z okazji Narodowego Czytania odbywają się w wielu miejscach w Polsce i na świecie na początku września od 2012r. W kolejnych edycjach odczytano następujące wybitne polskie dzieła: „Pana Tadeusza”, „Zemstę”, „Trylogię”, „Lalkę”, „Quo vadis”, „Wesele”, osiem polskich nowel, „Balladynę” i  ”Moralność pani Dulskiej”.

Wybór lektury nie był przypadkowy. W tym roku przypada 100 rocznica śmierci Gabrieli Zapolskiej. Odczytanie  „Moralności pani Dulskiej” podczas Narodowego Czytania pozwoliło przypomnieć talent pisarki i jej trafny opis polskiej rzeczywistości z początku XX wieku.

5 września 2021