Kopalnia WUJEK

Wystawa „Kopalnia strajkuje… Strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek” 13-16 grudnia 1981r.”

W dniach 8 – 10 lutego 2022r. w naszej szkole można było zobaczyć wystawę przygotowaną przez  Śląskie Centrum Wolności i Solidarności prezentującą przebieg strajku w katowickiej  Kopalni „Wujek” w grudniu 1981r., jej pacyfikację i ofiary. Wystawa została zorganizowana z okazji 40. rocznicy tego wydarzenia.
24 plansze ze zdjęciami tworzące wystawę zostały wyeksponowane w korytarzu głównym naszej szkoły. Ukazywały one kolejno: kryzys, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80., powstanie związków zawodowych  „Solidarność”, wprowadzenie stanu wojennego, pacyfikację Kopalni „Wujek”. Kolejne tablice  poświęcono osobno każdemu z zastrzelonych górników. Ostatnia tablica przypominała procesy  funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO.
Dzięki wystawie mogliśmy przybliżyć uczniom sylwetki poległych górników, którzy mieli rodziny, dzieci, swoje marzenia – a oddali życie w walce o wolną i demokratyczną Polskę.
Ekspozycja wystawy w naszej szkole wiąże się z realizacją edukacji patriotycznej, która jest priorytetem MEiN w roku szkolnym 2021/2022.

zapraszamy do galerii zdjęć.

25 lutego 2022