Innowacja regionalna

W ramach świetlicowych zajęć innowacji „Podróż śladami (naszych) śląskich przodków” poznawaliśmy zwyczaje świąteczne związane z terenem Śląska. Bo gdy zbliżają się święta, warto zadbać o odpowiednią atmosferę i dekoracje. Dzieci w trakcie zajęć poznawały dawne sposoby tworzenia dekoracji i zapomniane techniki rękodzielnicze. Łączyły też nowoczesność z historią. Przy wykorzystaniu kleju, nie żywicy  wykonywały ekologiczne stroiki świąteczne i ozdoby choinkowe, które zawisną na choinkach. Uczyły się przy okazji rozpoznawać drzewa iglaste na podstawie gałązek wykorzystywanych podczas warsztatu, poznawały podstawy florystyki. Nie w każdym domostwie można było znaleźć maszynę do szycia, dzieci poznały podstawowe ściegi, uczyły się szyć ręcznie ozdoby i podarunki dla najbliższych. Najwięcej uszyto Mikołajowych butów na słodycze oraz filcowych ciastek. Cekinowych bombek i papierowych choinek również nie zabrakło. Choinki na korytarzach szkolnych ozdobione zostały kolorowymi papierowymi łańcuchami.

20 grudnia 2016