EKOZABAWKI

12 grudnia 2017

Zajęcia szycia zabawek to próba odtworzenia szlachetnej tradycji tworzenia rękodzieła. Własnoręczne szycie, uruchamianie wyobraźni, zabawa i nabywanie umiejętności manualnych, to tylko niektóre aspekty warsztatów, które odbyły się w klasie 2 a.
EkoZabawki powstały w trakcie warsztatów, gdzie dzieci próbowały swoich sił jako twórcy, kreatorzy. Każdy samodzielnie dokonywał wyborów, grasował wśród kolorów i guzików. Wszyscy wykazywali się odwagą podczas nawlekania igły i wyszywania uśmiechu powstającej przytulance.
Nie było miejsca na nudę. Ukończona praca w postaci miękkiej materiałowej zabawki to obiekt dumy i dowód mocy sprawczej małych twórców. Nie było ani jednej osoby, która nie chciałaby się pochwalić swoim rękodziełem. Wszystkie zabawki powstałe na warsztatach są niepowtarzalne i wykonane zgodnie z zamysłem każdego dziecka.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

10 grudnia 2017

Światowy Dzień Pluszowego Misia to uroczystość, na  którą z radością czekają wszystkie dzieci. Aby przygotować się do święta jednej
z najpopularniejszych zabawek, w naszej szkole, jak co roku, przeprowadzony został konkurs plastyczno – literacki  dla trzecioklasistów. Uczestnicy konkursu przygotowali portrety misia albo pisali listy, w których opowiadali o przygodach misiów książkowych.  Najlepsze prace mogliśmy poznać podczas spotkania finałowego 24 listopada 2017r. Finaliści konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, a także wielkie brawa publiczności.

Wyniki konkursu:

I miejsce w konkursie literackim zajęli:
Judyta Miksa kl. 3a
Piotr Kempski kl. 3b
Jakub Pluskota kl. 3d
Laura Nocuń kl. 3e
Jagoda Prusińska kl. 3f

II miejsce w konkursie literackim zajęli:
Natalia Bar kl. 3a
Karina Poranek kl. 3b
Michał Dołgań kl. 3d
Wiktor Radzikowski kl. 3e

Laureatami konkursu plastycznego zostali:
Dominika Picheta kl. 3a
Aleksandra Modlińska kl. 3a
Zuzanna Nycz kl. 3b
Zofia Laska kl. 3b
Weronika Czekaj kl. 3c
Zuzanna Bluszcz kl. 3d
Klaudia Bator kl. 3e
Natasza Marszałek kl. 3f
Amelia Woźniak kl. 3f
Anna Lemondzharie kl. 3f
Oliwia Matyga kl. 3f

PACZUSZKA DLA CHOREGO MALUSZKA

23 listopada 2017

W listopadzie 2017 r nasza szkoła włączyła się w akcję pomocy dla Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci, która wspiera Świetlikowo w Tychach. Zbieraliśmy najbardziej potrzebne produkty do pielęgnacji, aby ułatwić opiekę nad dziećmi chorymi. Akcja spotkała się z dużym zrozumieniem ze strony dzieci, rodziców i pracowników szkoły. Dzięki ich wrażliwości udało się zebrać następujące produkty:

Pościel – 4 komplety, Pampersy – 4 opakowania, Chusteczki nawilżane – 31 szt., Płyny do płukania – 13 szt., Oliwka – 5 szt., Mydełka – 18 szt., Smoczki, gryzaczki – 15 szt., Kremy do pielęgnacji – 28 szt., Szampony – 41 szt., Pudry – 7 szt., Kosmetyki w saszetkach – 11 szt., Patyczki – 1 szt., Gąbki – 4 szt., Kocyk – 1 szt., Deserki – 8 szt.
Dziękujemy wszystkim , którzy okazali serce chorym dzieciom.

SZLACHETNA PACZKA

 

Szkoła Podstawowa nr 18 po raz kolejny przystąpiła do akcji „Szlachetna Paczka” organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Chcemy objąć pomocą rodzinę znajdującą się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Mama samotnie wychowuje dwie córki 18- i 14-letnią.Starsza dziewczynka jest niewidoma od urodzenia, cierpi też na porażenie mózgowe i autyzm, dlatego wymaga stałej opieki mamy. Rodzina utrzymuje się z renty chorej córki, zasiłków oraz alimentów. Mama jest bardzo dumna ze swych córek.   Starsza-niewidoma gra na instrumentach klawiszowych i pięknie śpiewa. Młodsza jest wzorową uczennicą, pięknie rysuje, w przyszłości chce zostać grafikiem komputerowym lub informatykiem.

Najważniejsze potrzeby rodziny to: środki czystości, żywność oraz szafa na ubrania(stare meble się rozpadły-ubrania są trzymane w workach), biurko.

  Prosimy szczególnie o:

  • produkty żywnościowe (trwałe): herbatę, kawę, mąkę , konserwy rybne i mięsne, olej, cukier, ryż, makaron, dżem, warzywa w puszkach, kaszę, miód, nutellę ,płatki do mleka
  • środki czystości: proszek do prania, płyny do mycia, szampon, mydło, płyn do mycia naczyń, żel myjący, pasta do zębów, szczoteczki do zębów
  • pościel 160×200,ręczniki,kołdra,koc,poduszka (nowe)
  • pomoce szkolne- zeszyty, plecak, bloki, przybory do pisania, kredki
  • Odzież: kurtka zimowa damska164-rozm 40 czarna ,dżinsy damskie164 rozm38,czapka,szalik dla mamy-szare ,czarne ,bluza polarowa czerwona 164 rozm40, dresy dla córek 164 rozm 40
  • obuwie: przejściowe sportowe damskie 38, trampki38 ,kozaki damskie krótkie zimowe- dla mamy 37,starszej córki 38, trapery dla młodszej 38
  • inne brakujące w domu sprzęty: tapczan jednoosobowy, krzesła obrotowe do biurka dla dziewczyn, mikrofalówka
  • upominki-kosmetyki
  • inne potrzeby: instrument (gitara ,flet),kurs komputerowy dla młodszej córki

Dary będzie można składać do kosza ustawionego obok tablicy z patronem szkoły  do dnia 6 grudnia 2017 roku.

Organizatorzy „Szlachetnej Paczki” w naszej szkole pragną, aby stała się ona szlachetnym, wymarzonym, oczekiwanym prezentem, niosącym radość i nadzieję, dlatego prosimy o nowe dary.

Gabriela Bartusiak koordynator

ENGLISH IS EASY

12 listopada 2017

Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów językiem angielskim prowadzone są dla uczniów klas trzecich według programu własnego Pani Magdaleny Wacławek ,,English is easy’’. Uczęszczanie uczniów zdolnych na tego typu zajęcia daje  możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz rozwijania umiejętności wypowiadania się, pisania, czytania, rozumienia tekstu ze słuchu. Program jest realizowany w małych grupach na zajęciach pozalekcyjnych.Głównym celem programu jest rozwijanie uzdolnień uczniów oraz podniesienie poziomu kompetencji językowych: mówienia, słuchania, pisania i czytania.  Na zajęciach  uczniowie poznają uroki  języka poprzez naukę  piosenek, rozwiązując krzyżówki i poznając słowa poprzez gry edukacyjne. Część zajęć poświęcona jest przygotowaniu uczniów do konkursów z języka angielskiego. Ucząc języka angielskiego warto przybliżyć uczniom, choć w minimalnym stopniu, kulturę i obyczaje krajów anglojęzycznych.

 

PROGRAM FUNDACJI WWF „PRZYJACIELE PANDY. JA I ŚRODOWISKO”

11 listopada 2017

W tym roku szkolnym klasa IIIe bierze udział w programie edukacyjnym fundacji WWF „Przyjaciele Pandy. Ja i środowisko”. W dniu 7 listopada br. odbyło się pierwsze zajęcie zatytułowane – Czy znasz swój organizm? Najpierw dzieci wysłuchały „Bajki o dwóch braciach”, w której poznały Michała i Pawła. Pomimo tego, że są braćmi mają zupełnie inne przyzwyczajenia i nawyki. Michał prowadzi aktywny tryb życia i dba o środowisko, natomiast Paweł nie lubi się ruszać i nie dba o przyrodę i samego siebie. Bracia maja ze sobą dobry kontakt i na szczęście po każdym spotkaniu i rozmowie z bratem Paweł zmienia na lepsze coś w swoim życiu, bo każdy z nas może sprawić, że nasza planeta będzie zdrowa, a my razem z nią! Następnie dzieci wypełniały karty pracy. Podczas rozwiązywania rebusów poznały nazwy najważniejszych narządów człowieka. Następnym zadaniem było dopasowanie opisów działania i umiejscowienia do konkretnego narządu w ciele człowieka oraz pokazanie, w którym miejscu w naszym ciele one się znajdują.Kolejnym krokiem było przyklejenie na drzwiach klasy plakatu”dwa światy”, który będzie „żył” i z każdym zajęciem będzie się zmieniał. Tym razem mieliśmy wskazać źródła tlenu, pożywienia oraz wody i zaznaczyć je naklejkami na naszym plakacie. To było bardzo ciekawe zajęcie.

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

6 listopada 2017

Spotkanie z książką to dla każdego człowieka chwila refleksji. Nasi uczniowie z klasy 4a i 4b wraz z paniami: A. Zacharko, M. Krawczyk i B. Dubaj odwiedzili MBP Filię nr 13, aby uczestniczyć w  głośnym  czytaniu powieści dla dzieci. Spotkania odbyły się 2 i 3 listopada 2017r. Na pierwszym uczniowie słuchali fragmentu utworu Lois Lowry „Nikczemny spisek”, a na drugim – wzruszającej opowieści o kocie Cykorze – bohaterze książki tyszanki Magdaleny Kulus.  Pani Urszula Kulak – prowadząca spotkanie – tłumaczyła dzieciom, co jest przydatne podczas wyszukiwania książek w księgarni lub bibliotece, przypomniała zasady, jakich powinien przestrzegać czytelnik książek.

 

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE, TURNIEJ SZACHOWY

1 listopada 2017

Uczennice Sp 18 zdobyły II miejsce w mistrzostwach miasta Tychy w sztafetowych biegach przełajowych. Zawodniczki pobiegły w składzie: Zofia Brzoza 6B, Balbina Gargula 6B, Kamila Krawiec 4C, Emilia Colik 4C, Barbara Komudzińska 5A i Oliwia Glinkau 5B. Te same zawodniczki zdobyły VII miejsce w rejonowych zawodach w sztafetowych biegach przełajowych.
Uczniowie Sp 18 zdobyli II miejsce w mistrzostwach miasta Tychy w sztafetowych biegach przełajowych. Zawodnicy pobiegli w składzie: Wojciech Rogalski 6B, Bartosz Rogalski 6B, Szymon Wadas 5A, Bartosz Miszczak 5B, Dawid Tokarski 6A i Łukasz Duda 5A. Ci sami zawodnicy wywalczyli VII miejsce w rejoniwych zawodach w sztafetowych biegach przełajowych.
Uczniowie Sp 18 zajęli IX miejsce w mistrzostwach miasta Tychy w szachach. Naszą szkołę reprezentowali: Justyna Bury 5A, Anna Godzik 5A, Mateusz Czypionka 5A, Mikołaj Dąbrowski 5A i Maksym Malinowski 5B.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października 2017

„Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych”
Konfucjusz

Z okazji DNIA EDUKACJI NARODOWEJ akademię dla nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły przygotowali uczniowie z klas 5b i 5c.

XX Jubileuszowy Rajd Jesienny

5 października 2017

30.09.2017 r. w Węgierskiej Górce odbył się XX Jubileuszowy Rajd Jesienny,w którym udział wzięli wspaniali uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły :)Drużyna Trampy zdobyła III miejsce w konkursie pierwszej pomocy! Świstaki i Żabki też się świetnie bawiły. Wyposażeni w dobry humor,apteczkę,mapę i kompas maszerowaliśmy z uśmiechem i pieśnią na ustach po cudnym Beskidzie Śląskim.Pogoda przepiękna ,krajobrazy malowane przez polską złotą jesień zapierały dech w piersiach…Podczas marszu ,recytując fragmenty Pana Tadeusza dzieci zbierały grzyby:)a w koszu grzybów było w bród..chłopcy brali krasnolice ,panienki za wysmukłym goniły borowikiem , a p.Kania podziwiała muchomory. W trakcie rajdu przeprowadzone były konkursy: pierwszej pomocy,wiedzy turystycznej oraz po raz pierwszy konkurs sprawnościowy. Młodzi turyści po dniu pełnym wrażeń i atrakcji szczęśliwie powrócili do swoich domów.

{"slides_column":"6","slides_scroll":"3","dots":"true","arrows":"true","autoplay":"true","autoplay_interval":"2000","loop":"true","rtl":"false","speed":"1000","center_mode":"false"}